W cieniu olimpijskiej rywalizacji w Paryżu, w wsi Zagozd, w województwie zachodniopomorskim, zmarł były lekkoatleta, który na igrzyskach reprezentował Polskę trzykrotnie. Józef Szmidt w Rzymie w 1960 roku i cztery lata później w Tokio wygrywał, dzięki czemu został pierwszym polskim sportowcem z dwoma złotymi medalami olimpijskimi.
Żeby uzmysłowić, jak wielkie to osiągnięcie, warto dodać, że do tej pory (29 lipca) tylko dwa złote medale na letnich igrzyskach zdobywało dwanaścioro polskich sportowców. Do tego dwie zawodniczki (Irena Szewińska i Anita Włodarczyk) wywalczyły trzy złota, a najlepszy w tej klasyfikacji Robert Korzeniowski cztery krążki z najcenniejszego kruszcu.
Czytaj też, IO Paryż 2024. Klaudia Zwolińska pierwszą polską medalistką! [ZDJĘCIA]
Szmidt był najlepszy w trójskoku, i to – w tamtych czasach – niepodważalnie najlepszy. W Rzymie triumfował z wynikiem 16,81 m, co było ówczesnym rekordem olimpijskim, a cztery lata później ten wynik wyśrubował na 16,85 m. Co ciekawe, w Meksyku w 1968 roku też poprawił swój najlepszy olimpijski wynik i skoczył 16,89, ale to wystarczyło już tylko do zajęcia siódmego miejsca.
Józef Szmidt – pierwszy trójskoczek za 17. metrem
Wcześniej, bo w 1960 roku, w Olsztynie ustanowił rekord świata (17,03 m), jako pierwszy trójskoczek pokonując granicę 17 metrów. Obecnie jest to siódmy wynik w historii polskiego trójskoku.
Szmidt to także dwukrotny mistrz Europy z 1958 roku w Sztokholmie i 1962 w Belgradzie. Trzynaście razy zdobywał mistrzostwo Polski, w tym 10-krotnie w trójskoku, raz w skoku w dal i dwa razy w sztafecie 4×100 m.
Sprawdź, kiedy startują Polacy na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024
Józef Szmidt urodził się w Miechowicach, które są obecnie dzielnicą Bytomia. Pochodził z niemieckiej rodziny i początkowo nazywał się Josef Schmidt. Po wojnie jego imię i nazwisko zostało spolszczone. Podobnie uczynione z jego rodzeństwem (siostrą i bratem).
Szmidt zapisał się też w polskiej kinematografii – był bohaterem filmu dokumentalnego Champion. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Sztandaru Pracy I klasy oraz Orderem Sztandaru Pracy II klasy. W 2010 roku został Honorowym Obywatelem Olsztyna.
Józef Szmidt zmarł 29 lipca w swoim domu w Zagoździe.