Narodowe Czytanie 2023 – „Nad Niemnem”
W sobotę (9 września) w całej Polsce organizowana jest akcja „Narodowe Czytanie”. Wydarzenie, którego Patronem Honorowym jest Para Prezydencka tradycyjnie zawitało także do województwa łódzkiego. W tym roku odczytano powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Od godz. 12.00 (wstęp wolny) można ich było posłuchać w:
- Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi;
- Zespole Dworskim w Turowej Woli (powiat skierniewicki);
- Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie (powiat poddębicki);
- Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku.
Fragmenty powieści, w scenografii wykonanej przez Teatr Wielki w Łodzi, odczytali: artyści Teatru im. Stefana Jaracza, przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi oraz zaproszeni goście, wśród których był Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego. – Uważam, że to jest bardzo pozytywna akcja. Nie tylko promuje nasze dawne lektury, ale i zachęca wszystkich, by po nie sięgnąć. Próbowałem odczytywać swoją rolę i muszę przyznać, że nie jest to prosty język – mówił.
Czytający występowali w strojach z epoki. Oprawę muzyczną wydarzenia przygotowała Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina.
1. Sebastian Szwajkowski
2. Sebastian Szwajkowski
3. Sebastian Szwajkowski
4. Sebastian Szwajkowski
5. Sebastian Szwajkowski
6. Sebastian Szwajkowski
7. Sebastian Szwajkowski
8. Sebastian Szwajkowski
9. Sebastian Szwajkowski
10. Sebastian Szwajkowski
11. Sebastian Szwajkowski
12. Sebastian Szwajkowski
13. Sebastian Szwajkowski
Do udziału w akcji „Narodowe Czytanie” zapraszał Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. Uczestnicy otrzymali egzemplarze powieści Elizy Orzeszkowej opatrzone pamiątkowym stemplem z Kancelarii Prezydenta RP i stemplem z Kancelarii Marszałka Województwa Łódzkiego.
Narodowe czytanie w Uniejowie
W Uniejowie wydarzenie zorganizowano na terenie Bulwarów Nadwarciańskich
Czytaj także: Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń. 31. Europejskie Dni Dziedzictwa w Sieradzu