Już 21. społeczna lodówka w Łodzi
Społeczna lodówka stoi od strony ulicy Chmielowskiego, w przejściu pomiędzy pawilonami. Już w momencie jej uruchomienia pojawiły się osoby, które z własnej inicjatywy umieściły w niej produkty żywnościowe. Byli jednak również tacy, którym te produkty były potrzebne. A o zasadach korzystania z lodówek społecznych, opowiada dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi Piotr Kowalski.
– Lodówka jest przeznaczona dla każdego, kto chce, żeby nie marnowała się żywność, czyli zarówno dla tych, którzy do lodówek wkładają, jak i dla tych, którzy z lodówek korzystają. Wkładamy do niej takie jedzenie, jakie chcielibyśmy z niej wyciągnąć, czyli jedzenie nadające się do spożycia. Po drugie, nie wkładamy rzeczy, które zawierają alkohol i po trzecie, jak wkładamy coś, co sami przygotowaliśmy, to staramy się to zapakować tak, żeby było szczelnie, oznaczyć, jakie produkty są w środku i oznaczyć datę, kiedy to zapakowaliśmy – tłumaczy Piotr Kowalski.
Posłuchaj:
Lodówka społeczna na Widzewie [GALERIA]
Zapotrzebowanie na żywność z lodówek coraz większe
Z kolei Danuta Majdańska ze Stowarzyszenia Inicjatywa Rozsądnych Polaków mówi, że zapotrzebowanie na żywność z lodówek społecznych niestety stale wzrasta. I coraz częściej korzystają z nich nie tylko osoby starsze.
– W tej chwili nawet jest większy zapotrzebowanie, jak było i to zapotrzebowanie się zwiększa. Jak jeździmy i widzimy, jest mnóstwo osób potrzebujących, głównie starszych, ale nie tylko, nawet sterty, można powiedzieć, jedzenia znikają w przeciągu godziny czy półtorej – dodaje Danuta Majdańska.
Posłuchaj:
Lodówka społeczna przy ulicy Chmielowskiego na Widzewie otwarta jest przez całą dobę. Obok niej, znajduje się także regał na suchy prowiant i odzież.