Apartamentowiec na Księżym Młynie nie zyskał aprobaty Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej
Wniosek w trybie specustawy lex deweloper, dotyczący budowy apartamentowca na Księżym Młynie, wpłynął do łódzkiego magistratu w marcu. Zakładał budowę sześciopiętrowego budynku przy ul. Tymienieckiego 17, zaprojektowanego przez tego samego architekta, który odpowiada za siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Początkowo wniosek zyskał negatywną opinię Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Łodzi ze względu na braki formalne. Dlatego inwestor zmodyfikował go i złożył ponownie 22 czerwca. Jednak Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna drugi raz zaopiniowała go negatywnie. Podkreśliła, że wysokość zabudowy nie zapewnia właściwego zachowania i wyeksponowania walorów historycznej zabudowy na Księżym Młynie, czyli obszarze kompleksu przemysłowego Scheiblera. Zgodnie z planem miejscowym wysokość budynków powinna wynosić tylko 12 m, a we wniosku uwzględniono 25 m.
Na inwestycję zgodzili się radni
Deweloper zmienił kolejny raz wniosek, wycofując ostatnią kondygnację od strony ul. Tymienieckiego, co miało wizualnie obniżyć budynek. To jednak nie przekonało komisji do zmiany zdania. Dzisiaj jednak realizację tej inwestycji zgodzili się łódzcy radni.
Zanim wniosek trafił pod głosowanie radnych, inwestor wspólnie z łódzkim magistratem zapowiedział budowę zielonego skweru u zbiegu ulic Tymienieckiego i Kilińskiego, na którym odsłonięte miałoby zostać koryto rzeki Lamus. Ma to być kontynuacją projektu realizowanego przez miasto po drugiej stornie ul. Tymienieckiego, czyli w Parku Kilińskiego.