Operacja zaćmy – zalecenia
Przed zabiegiem należy dokładnie sprawdzić stan zdrowia pacjenta. Najczęściej lekarz zleca badanie morfologii krwi, a także jej krzepnięcia. Niezbędne jest też badanie poziomu glukozy, potasu i sodu, a także wykonanie EKG. Oczywiście trzeba też zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Lekarz może także zalecić badania przeciwciał HCV, które wykonuje się w celu sprawdzenia, czy pacjent nie choruje na zapalenie wątroby typu C. Na tydzień przed zabiegiem nie można zażywać leków zmniejszających krzepliwość krwi, choćby aspiryny. Oczywiście to wszystko odbywa się pod okiem lekarza.
Operacja zaćmy – jak przebiega?
Operacja usunięcia zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki naturalnej. Następnie lekarz okulista zastępuje ją nową soczewką, która jest sztuczna. Lekarz rozbija soczewkę oka, następnie wysysa ją na zewnątrz przez wcześniej wykonane 2 mm nacięcie. Ten proces nazywa się fakoemulsyfikacją. Wykonuje się go przy użyciu mikroskopu operacyjnego. Dzięki temu, że powiększa on obraz pola nawet siedmiokrotnie lekarz zyskuje maksymalną precyzję. Trzeba jeszcze wiedzieć, że sama operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jednak nie jest bolesna dla pacjenta. Chorą soczewkę można rozbić ultradźwiękiem czy też laserem. W ten sposób nie dochodzi do naruszenia tylnej torebki soczewki. W to miejsce wprowadza się soczewkę zwijalną o właściwych parametrach. Jej rozprostowanie następuje wewnątrz torebki. W ten sposób nie trzeba obawiać się, że dojdzie do przesunięcia soczewki po operacji.
Wyróżniamy soczewki takie jak:
- jednoogniskowe – zapewniają one dobre widzenie, jednak należy nosić okulary, choćby podczas czytania czy patrzenia z bliska;
- wieloogniskowe – zapewniają dobre widzenie zarówno z dalszej, jak i bliskiej odległości;
- pseudoakomodacyjne – umożliwiają pacjentom dobre widzenie zarówno z bliska, jak i daleka;
- toryczne oraz wieloogniskowe toryczne – leczą zarówno zaćmę, jak i antystygmatyzm.
Ile trwa operacja usunięcia zaćmy i jakie są zalecenia po jej wykonaniu?
Operacja usunięcia zaćmy najczęściej trwa od 20 do 30 minut. Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien odpocząć w łóżku na sali pozabiegowej. Dopiero po kontroli lekarza może udać się do domu, ale tylko wtedy gdy znajduje się pod opieką innej osoby dorosłej. Po zabiegu może pojawić się ból. Rana goi się do trzech miesięcy. Pacjent nie od razu zauważa efekty operacji i stabilizacja widzenia następuje po trzech miesiącach. Po operacji usunięcia zaćmy nie można gwałtownie się schylać czy podnosić ciężkich przedmiotów. W żadnym wypadku nie można także uprawiać aktywności fizycznej o intensywnym stopniu nasilenia. W czasie rekonwalescencji nie można korzystać z basenu czy sauny.
Czy operacja zaćmy jest skuteczna?
Operacja usunięcia zaćmy w klinice okulistycznej jest bardzo skuteczna. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to jeden z najskuteczniejszych na świecie zabiegów medycznych. Trzeba wiedzieć, że według badań usunięcie zaćmy skutkuje przedłużeniem życia średnio o około rok. Poprawia się także komfort życia. Jednocześnie zabiegu nie należy odkładać, gdyż zaćma może spowodować różnego rodzaju powikłania i trwale uszkodzić wzrok. Zaćmę najlepiej usunąć, gdy spadek ostrości widzenia nie jest bardzo duży. Trzeba to zrobić w momencie, gdy dochodzi do spadku o 30 do 40%. Pacjent po operacji może przez jakiś czas widzieć nieostro. Obraz może być zamglony, a kontury rozmyte. Aby zmniejszyć ryzyko jakichkolwiek powikłań, trzeba stosować się do zaleceń lekarza, których bezwzględnie należy przestrzegać. Ponadto należy szczególnie dbać o siebie, prowadząc zdrowy styl życia, ale nie przemęczając się.