Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Uczniowie o „finalistach”
PWN po raz kolejny organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Jury spośród niemal 18 tys. nadesłanych słów i wyrażeń wybrało finałową dwudziestkę. O znaczenie słów, które mają szansę na zwycięstwo w konkursie, pytaliśmy uczniów IX Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Łodzi.
Kim jest drillowiec, o kim powiemy, że to rizz, w jaki sposób używać słów rill czy slay?
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Jak zauważa Agnieszka Gawin-Wiśniewska, nauczycielka języka polskiego z IX LO w Łodzi, większość finałowych haseł pochodzi z języka angielskiego.
Jest to wpływ licznych zapożyczeń językowych. Z jednej strony powinniśmy się cieszyć, że uczniowie chętnie uczą się języka angielskiego, z drugiej istnieje obawa, czy to nie zaśmieca języka polskiego. Według mnie jednak język polski zawsze się obroni – dodaje.
Prof. dr hab. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego, członek jury w plebiscycie, zaznacza, że do finałowego konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 trafiły także polskie słowa używane od dawna, np. git, jak i te absolutnie dotąd nieznane, np. oporowo.
Nowe słowa w slangu rzadko powstają, aby nazywać nowy element rzeczywistości. Slang nazywa to, co było na nowo po to, by komunikacja była świeża i żeby wyraźniej nawiązywać nić porozumienia – tłumaczy wykładowca z UW.
Młodzieżowe Słowo Roku 2023 – finałowa dwudziestka (w kolejności alfabetycznej):
- bambik,
- baza,
- bratku/ bruh,
- cringe,
- delulu,
- drillowiec,
- FR/ for real,
- git,
- imo,
- kys,
- LOL,
- NPC,
- odklejka,
- oporowo,
- rel,
- rizz,
- side-eye,
- sigma,
- slay,
- zgerypała.
Oficjalne definicje wszystkich słów można znaleźć TUTAJ.
Do końca listopada każdy może oddać głos na swojego faworyta wśród młodzieżowych słów roku – wyniki konkursu poznamy na początku grudnia.