„Młodzi o klimacie 2023” w EC1 Łódź
W EC1 Łódź zorganizowano konferencję „Młodzi o klimacie 2023”. Uczniowie szkół ponadpodstawowych dyskutują o postępującej degradacji środowiska. Zgodnie uważają, że każdy z nas może przyczynić się do poprawy klimatu. – Możemy dbać o to, by emisja CO2 była mniejsza – mówi jeden z uczniów. – Możemy nie jeździć samochodami, czy nie latać samolotem. Także miasta mają duży wpływ na to tworząc tzw. zielone strefy – dodaje inny.
„Poważne zagrożenie”
Jak zauważa dr Jakub Małecki, glacjolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, każdego roku można zauważyć w strefach polarnych dewastujący wpływ ocieplenia klimatu na lód. Jest to także zagrożenie dla miejsc znajdujących się daleko od lodowców.
Na całym świecie lód chudnie z każdym rokiem. To zjawisko globalne. Wraz z zanikiem lodu podcinamy gałąź, na której siedzimy, ponieważ rośnie poziom morza, tracimy potężne białe lustro, które do tej pory skutecznie odbijało energię słoneczną w kosmos na obu biegunach Ziemi. Wraz z zanikiem Ziemia coraz bardziej będzie się nagrzewać, tym samym wspomagać zanik lodu i dalsze ocieplenie klimatu. Sytuacja staje się poważna i musimy zdać sobie z tego sprawę – dodaje.
Podczas konferencji przewija się pytanie, jak sprostać obecnym wyzwaniom ekologicznym. Według Adama Pustelnika, wiceprezydenta Łodzi, najważniejsze jest poszerzenie świadomości młodych ludzi w związku z ochroną środowiska. – Mamy narzędzia, które nie są superspektakularne: sortowanie śmieci, nieużywanie zbyt dużej ilości zasobów, ograniczanie bardzo często bezsensownej konsumpcji, oszczędzanie energii – dodaje.
Okazuje się, że ocieplenie klimatu możemy odczuć również we… własnych portfelach. – Ograniczenie ilości wody w rzekach związane z topnieniem lodów, wpływa na ceny naszych ulubionych produktów: serów we Włoszech czy włoskich albo francuskich win. Wszystko jest ze sobą powiązane. Woda wypływająca z alpejskich gór bardzo silnie wpływa na lokalne rolnictwo, a tym samym dyktuje w znacznym stopniu ceny – tłumaczy dr Jakub Małecki.
Konferencja „Młodzi o klimacie 2023” potrwa do środy (8 listopada). Bierze w niej udział ok. 300 osób.