Minister zdrowia Adam Niedzielski w Centrum Egzaminów Medycznych
Podczas spotkania rozmawiano o zasadach i standardach kształcenia przyszłej kadry medycznej. Jak zauważył minister Niedzielski, jednym z priorytetów polityki rządu jest zwiększanie nakładów i możliwości kształcenia medyków w Polsce.
– Przypomnieliśmy sobie też pewien bilans, który mówi o tym, jak zwiększyliśmy finansowanie uczelni – w porównaniu z rokiem 2015 to finansowanie prawie się podwoiło. Z poziomu prawie 1,5 mld doszliśmy do ponad 2 mld 200 mln zł rocznie, jeżeli chodzi o dotacje na sprawę dydaktyczne. Suma inwestycji, jaką przeznaczyliśmy na rozbudowę infrastruktury uczelnianej, to jest ponad 5 mld zł – powiedział Adam Niedzielski.
Minister Adam Niedzielski dodał też, że zwiększona liczba studentów do 40 tysięcy (o 8 tysięcy więcej w porównaniu do 2015 roku) nie wpłynie na jakość kształcenia przyszłych lekarzy.
“Braki kadrowe w placówkach medycznych odczuwalne dla wszystkich”
W imieniu 9. rektorów uniwersytetów medycznych rektor gdańskiej uczelni prof. Marcin Gruchała zwrócił uwagę, że braki kadrowe w placówkach medycznych są odczuwalne dla wszystkich.
– Jako rektorzy rozumiemy, że cały czas istnieje istotny deficyt kadr medycznych w Polsce i trzeba szukać rozwiązań, które umożliwią nam wykształcenie większej liczby medyków. Wszyscy tego doświadczamy na co dzień, ale oczywiście nie możemy pozwolić sobie na to, żeby odbyło się to kosztem jakości kształcenia.
Wpływ na podwyższenie standardów kształcenia medycyny mają mieć m.in. wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli akademickich czy możliwość kształcenia w nowych instytucjach, a także ściąganie medyków z zagranicy (jak chociażby z Ukrainy czy Białorusi).