Mimo łagodnej zimy smog nie pozwalał oddychać
Piotrków Trybunalski i Radomsko zajęły 14 i 15 miejsce na liście miast z najwyższą liczba dni. W Piotrkowie były to 42 dni od października do końca marca, a Radomsku jeden dzień mniej.
– Światowa Organizacja Zdrowia mówi, że takich dni z przekroczeniem nie powinno być więcej niż 4 w roku, a więc widzimy tutaj ogromną przepaść między tym, co jest dobre dla naszego zdrowia, a tym, czym oddychamy w Polsce w sezonie grzewczym. Te złe wyniki odnotowano mimo ciepłej zimy oraz mimo tego, że niemal połowa Polaków deklarowała, że oszczędzała opał i mniej paliła w piecach i kotłach – mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego, który wraz z Heal Polska przygotował raport.
Dwa miasta z województwa łódzkiego znalazły się w czołówce miejscowości z najwyższym średniodobowym stężeniem PM10 w sezonie grzewczym 2022/2023. To Zduńska Wola i Radomsko, które znalazło się na drugim miejscu po Żywcu.
Czytaj także: Korytarz życia. Do jego tworzenia kierowców mają motywować mandaty w wysokości od 500 zł do 2,5 tys. zł
Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego przewiduje, że przyszły sezon nie będzie lepszy.
– Kilka dni temu rząd polski przedłużył zawieszenie norm jakości węgla, przez co również w następnym sezonie grzewczym do domowych pieców i kotłów trafiać będzie odpad węglowy, węgiel bardzo złej jakości, co będzie miało wpływ na jakość powietrza i będzie to wpływ negatywny.
W czołówce miast gdzie liczba dni smogowych jest najwyższa w Polsce są: Nowa Ruda, Sucha Beskidzka i Żywiec.