Meksyk-Polska na początek
Po grupach A i B nadchodzi czas na “polską” grupę. Już we wtorkowe popołudnie będziemy świadkami meczu Meksyk-Polska. Spotkanie to rozpocznie się o godzinie 17:00. W pierwszym meczu grupy C Arabia Saudyjska sensacyjnie pokonała Argentynę 2:1.
Polska zakwalifikowała się na mundial poprzez baraże w strefie europejskiej. W grupie eliminacyjnej nasi piłkarze zajęli drugie miejsce – za Anglią, a przed Albanią, Węgrami, Andorą i San Marino. W decydującym meczu reprezentacja Polski pokonała Szwecję 2:0 i wywalczyła awans do Kataru.
O nastroje przed pierwszym meczem mundialu zapytaliśmy Michała Banasiaka, dziennikarza oraz Ebiego Smolarka, byłego reprezentanta Polski, prezesa Polskiego Związku Piłkarzy.
Posłuchaj:
Meksykanie awans wywalczyli zajmując drugie miejsce w eliminacjach strefy CONCACAF. Choć awans wywalczyli dosyć pewnie to nie potrafili wygrać ani z Kanadą, ani z USA.
W ostatnich sparingach przed mundialem Polacy pokonali Chile, Meksykanie zaś ulegli naszym rywalom z baraży – Szwedom – 1:2.
Ostatni trening przed #POLMEX 🇵🇱🇲🇽#KierunekKatar pic.twitter.com/OFniSb9R4j
— Łączy nas piłka (@LaczyNasPilka) November 21, 2022
O przedmeczowy komentarz poprosiliśmy także meksykańskich kibiców.
Posłuchaj:
Czytaj także: Ekwador wygrał mecz otwarcia 2:0. Ruszyły MŚ w Katarze
Z Meksykiem Polacy mierzyli się ośmiokrotnie. Nasi piłkarze wygrali trzykrotnie, rywale triumfowali także w trzech meczach, a dwa razy był remis. Bilans bramkowy jest korzystny dla naszych rywali – 13:9.
Pierwszy raz Polacy zagrali z potomkami Azteków w 1973 roku i wygrali, po bramce Jerzego Gorgonia. Ostatni raz – pięć lata temu. 1:0 wygrali wówczas Meksykanie.
Podczas mistrzostw świata mecz Meksyk-Polska rozegrano tylko jeden raz. W 1978 roku, w Rosario, triumfowali Polacy 3:1. Bramki dla Polski strzelali wówczas Zbigniew Boniek (dwie) oraz Kazimierz Deyna.
Jakie nastroje przed meczem panują wśród łódzkich kibiców?
Posłuchaj:
Mundialowe studio w Radiu Łódź
We wtorek zapraszamy na specjalne mundialowe studio na antenie Radia Łódź. Rozpocznie się ono o godzinie 16:00. Jego druga część bezpośrednio po zakończeniu spotkania, czyli ok. godziny 19:00.
Wtorkowe spotkanie poprowadzi Chris Beath z Australii.