Urząd marszałkowski wprowadza nowy profilaktyczny program, który w pierwszej fazie obejmie 500 dziesięciolatków z Łodzi i regionu. Z roku na rok coraz większa liczba dzieci mierzy się z nadprogramowymi kilogramami, które w dorosłości prowadzą do wielu chorób. Zgłoszone do programu dziecko przez około 10 miesięcy będzie pod opieką lekarzy i specjalistów – zapowiada marszałek województwa Joanna Skrzydlewska.
Cztery obszary, których będą mogli korzystać zarówno 10-latkowie, jak ich rodzice, to jest właśnie konsultacja dietetyczna, zajęcia ruchowe, spotkanie z lekarzem, psychologiem, tak żeby właśnie kompleksowo podejść do tego problemu – powiedziała Skrzydlewska.
Więcej niż połowa Polaków ma nadwagę. Najnowsze dane są alarmujące. W województwie łódzkim już ponad 30% dorosłych zmaga się z otyłością. Rzecznik łódzkiego oddziału NFZ Anna Leder podkreśla, że najczęściej otyły rodzic to także otyłe dziecko.
Z badań wynika także, że 70% dzieci, których oboje rodzice są otyli, również jest otyła. Jeżeli oboje rodzice są szczupli, to ryzyko otyłości u dziecka wynosi jedynie 10%. Otyłość sama nie minie. 30% otyłych przedszkolaków i prawie 80% otyłych nastolatków ma szansę stać się otyłymi dorosłymi – mówi Leder.
Do połowy lutego potrwa nabór chętnych do współpracy placówek medycznych. Następnie przyjmowane będą zgłoszenia rodziców. Udział w programie jest bezpłatny, a dziecko nie wymaga skierowania lekarskiego. Pilotaż potrwa trzy lata, a jego całkowity koszt to ponad dwa miliony złotych.
op. DM, FS