Łódzki rynek biurowy – wzrosła stopa pustostanów
W ostatnich latach w Łodzi przybyło sporo biurowców. Wysokie, nowe budynki piętrzą się głównie nad Śródmieściem, jak i nad zachodnią częścią Widzewa. Jednak w ubiegłym roku łódzki rynek biurowy odnotował spore spowolnienie. Wynika to z ostatniego raportu OPG Property „Łódzki rynek biurowy 2023”. Przyrost powierzchni biurowej dotyczy głównie klasy A, a w starszych budynkach wzrasta stopa pustostanów.
W 2022 r. odnotowano przyrost powierzchni biurowej o 6,7 proc., czyli do poziomu 686 tys. mkw. Jednak mowa tu głównie o przestrzeni biurowej najwyższej klasy, czyli o standardzie A. Nowe biurowce powstały w zachodniej części Widzewa – 9 tys. m kw., a także w Śródmieściu – 34 tys. m kw. Jednak w tym samym czasie znacznie wzrosła stopa biurowych pustostanów. Cały łódzki rynek biurowy odnotował ją na poziomie 19,8 proc., natomiast dla Widzewa – to 16,3 proc., a dla Śródmieścia – 21,1 proc.
Apartamentowce zastąpią biurowce
Aktywność inwestorów znacznie zmalała ze względu na niesprzyjającą sytuację gospodarczą, ale także z powodu transformacji rynku biurowego po pandemii i zyskaniu na popularności pracy zdalnej. Skorygowało to podejście do najmu powierzchni biurowej.
Co się stanie z biurowymi pustostanami? Zastąpią je apartamentowce. W Łodzi jest już kilka przykładów takich inwestycji. Apartamentowiec ma powstać w miejscu obecnego biurowca przy Piotrkowskiej 166/168. Inwestorem jest autor raportu „Łódzkie rynek biurowy 2023”, czyli OPG Property. W niedalekim sąsiedztwie, bo przy Piłsudskiego 22, dawny biurowiec Infosysu też mają zastąpić trzy bloki mieszkalne. Realizację tych inwestycji umożliwia specustawa lex deweloper, która zezwala na budowę apartamentowców w tych miejscach, gdzie nie przewiduje tego ani studium zagospodarowania przestrzennego ani plan miejscowy.