Łódź Poprzez Wieki – wystawa i wernisaż
Wystawa inspirowana jest treścią 5-tomowej monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta” – najważniejszego wydawnictwa towarzyszącemu obchodom 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich.
Głównym celem wystawy jest przybliżenie tej ważnej i wyjątkowej pozycji książkowej szerszemu gronu odbiorców. W ramach tej inicjatywy chcemy w atrakcyjny sposób pokazać dziedzictwo oraz bogatą historię Łodzi, o której opowiada książka, robiąc to z perspektywy zarówno powszechnie znanych faktów, jak i poprzez wydobycie na światło dzienne historii i przestrzeni, które są dzisiaj przez wielu zapomniane – mówi Wanda Janakiewicz, kuratorka wystawy.
Pierwszy moduł poświęcony jest rzekom, które nadały bieg historii Łodzi. Historia łódzkich rzek została opowiedziana od średniowiecznej lokacji miasta w obszarze sieci rzecznej, przez powstanie młynów wodnych, rozwój przemysłu, budowę wodociągów i ukrycie rzek w kanałach, po obecne próby odkrywania rzek na nowo.
Kolejny moduł został poświęcony językowi, który jest składnikiem wielokulturowego dziedzictwa miasta. Historia języka została przedstawiona począwszy od najstarszych śladów języka łodzian, przez fenomen wielokulturowości i wielonarodowości, liternictwo i typografię awangardowych artystów związanych z Łodzią, aż po ideę gwary łódzkiej oraz łodzianizmy, które towarzyszą nam do dzisiaj.
Czytaj także: 600 obrazów z okazji 600-lecia Łodzi
Trzeci moduł mówi o człowieku – opowiada o różnych warstwach społeczeństwa łódzkiego i pokazuje zmiany zachodzące w przekroju społecznym poprzez wieki. Czwarty moduł jest natomiast poświęcony idei miejsca rozumianego jako centrum. Punktem wyjścia jest tu poszukiwanie współczesnego centrum Łodzi, które w wyniku przekształceń architektonicznych uległo wielokrotnemu przemieszczeniu. Obecnie nawet mieszkańcy Łodzi centrum miasta sytuują w różnych miejscach wskazując np. Stary Rynek, Manufakturę, Plac Wolności, Plac Dąbrowskiego czy ulicę Piotrkowską.
Warto przeczytać
Kuratorką wystawy Łódź Poprzez Wieki jest Wanda Janakiewicz – absolwentka Instytutu Historii Sztuki UŁ, specjalistka ds. promocji w Wydawnictwie UŁ, opiekunem merytorycznym wystawy jest prof. Jarosław Kita, redaktor monografii.
Wernisaż wystawy Łódź Poprzez Wieki odbędzie się w sobotę 15 lipca o godz. 11.00 na rynku Manufaktury. Wystawę można oglądać do 14 sierpnia.