W tym roku na ulicach Łodzi odbyły się liczne protesty w tym m.in. kobiet dotyczący depenalizacji aborcji czy protest mieszkańców lokali komunalnych o lepsze warunki mieszkaniowe. Pytaliśmy łodzian czy mają poczucie, że ich prawa są przestrzegane, czy czują się bezpiecznie i czy ich zdaniem Łódź jest przyjaznym miastem?
Ja się często boję nawet na głównej ulicy. Zdarza się, że kręcą się dziwny ludzie – powiedziała łodzianka.Według mnie jest zdecydowanie lepiej. Jest mniej napadów. Zdecydowanie za mało dba się o pomoc bezdomnym i zapewnienia im miejsca – odpowiedziała mieszkanka.Sądzę, że Łódź jest bardzo tolerancyjnym miastem. Nie spotkałam się tutaj na przykład z aktami wandalizmu – zapewnia mieszkanka Łodzi.
Łódź dołączyła do listy miast praw człowieka. Prezydent Hanna Zdanowska podpisała deklarację, która zobowiązuje magistrat do dążenia, aby miasto było otwarte i dostępne dla wszystkich. Deklaracja nie oznacza powołania nowej instytucji, a uważniejszą pracę obecnych jednostek urzędu miasta.
To jest przekonanie władz miasta, że równe szanse to jest cel. Żeby faktycznie ta równość miała miejsce potrzebna jest dostępność do usług. Sprawdzamy kto korzysta z tych usług i czy nie są to te same osoby. Czy są osoby, które powinny o nich wiedzieć, a nie wiedzą. To jest przyjrzenie się czy miasto dba o prawa wszystkich i kim są ci wszyscy – wyjaśnia Marta Siciarek z Instytutu Miast Praw Człowieka.Wydawać by się mogło, że we współczesnym świecie, w środku Europy, prawa człowieka są respektowane na każdym kroku. Życie pokazuje, że realia z którymi się mierzymy zmuszają nas do pracy nad sobą. Tak ważne jest, aby zachować podstawowe prawa człowieka i pracować nad tym, żeby nikt się nie czuł wykluczony. Ważne jest, żeby każdy czuł się dobrze w Łodzi – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.
Władze miasta zadeklarowały także początek łódzkich grantów równościowych. Organizacje pozarządowe mogą od dzisiaj do 16 września ubiegać się o dofinansowanie do kwoty 10 tysięcy na realizację lokalnych inicjatyw dotyczących równości praw człowieka.
Komentowane 1
“od dzisiaj do 16 września ubiegać się o dofinansowanie do kwoty 10 tysięcy na realizację lokalnych inicjatyw dotyczących równości praw człowieka”
czyli mają 12 dni- naprawde?