Zgodnie z nowymi przepisami, dyrektor szkoły będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż 7 osób. Uczniów szkoły podstawowej będzie można połączyć w grupy obejmujące klasy od I do III, od IV do VI oraz VII i VIII. Nauczyciele religii uważają, że niemożliwe jest uczenie dzieci w tak różnych wiekowo grupach.
Kościół uważa, że rozporządzenie MEN zawiera liczne wady prawne. Biskup Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu, podkreśla, że nie było ono konsultowane z Kościołem katolickim i innymi kościołami i związkami wyznaniowymi. Inne zdanie w tej sprawie ma MEN. – Decyzja Trybunału Konstytucyjnego o zawieszeniu rozporządzenia nie wywołuje skutków prawnych – czytamy w komunikacie.
Ministerialne rozporządzenie wprowadza też drugą zmianę. Ocena z religii nie będzie już wliczana do średniej ocen. To może spowodować mniejsze zainteresowanie uczniów lekcjami religii, a w konsekwencji mniejsze zapotrzebowanie na nauczycieli tego przedmiotu.