Cmentarz w Piotrkowie Tryb., niczym muzeum
Stary Cmentarz w Piotrkowie Trybunalskim jest niezwykle urokliwy. – Wchodząc na cmentarz, wchodzimy właściwie do muzeum pamiątek po przeszłości. Patrząc na nagrobki, ich styl i inskrypcje, czytamy historię – mówi Stanisław Piotr Gajda, artysta plastyk i znawca lokalnej historii.
Z kolei Henryk Komar, historyk i organizator spacerów po starej piotrkowskiej nekropolii, podkreśla, że jest tam pochowanych wiele znamienitych osobistości. – W ostatnich latach wiele się mówiło o profesorze Srzednickim, pierwszym prezesie Sądu Najwyższego II Rzeczypospolitej – dodaje.
Na piotrkowskich Powązkach hojne datki
Wolontariuszy można spotkać przy sześciu cmentarnych bramach na piotrkowskich Powązkach. – Na ofiarność mieszkańców Piotrkowa nie mamy co narzekać, bo już w pierwszym dniu była i “dwusteka” i parę “setek”, pięćdziesiątki, dwudziestki. Podobnie było wczoraj. Wobec tego można powiedzieć, że inflacja, która nam dokucza i każe się zatrzymać przy wielu wydatkach, tutaj tego nie powoduje. Ludzie widzą po prostu efekty naszej pracy – podkreśla Waldemar Domarańczyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego, organizatora kwesty.
Posłuchaj:
Najstarsza kwesta w województwie
Kwesta jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu miasta. Pieniądze do puszek wolontariuszy wrzucają zarówno osoby starsze, jak i młodsze. – Myślę, że to świadectwo naszej historii i trzeba to utrzymać – mówi jedna z osób, która wsparła piotrkowską kwestę. Piotrkowianie, zaznaczają, że warto to robić – kochają swoje Powązki.
Posłuchaj:
Kwesta w Piotrkowie Trybunalskim odbywa się po raz 35 – jest najstarszą w regionie. Potrwa do jutra (2 listopada). Wspierają ją politycy – parlamentarzyści i samorządowcy.
W tym roku pieniądze z piotrkowskiej kwesty zostaną przeznaczone na renowację nagrobka Józefa Popiela z 1907 roku.