Kto może zostać policjantem? Podkomisarz Adam Dembiński gościem Radia Łódź
Damian Grosicki: Gościem Radia Łódź jest podkomisarz Adam Dembiński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Witam serdecznie.
Podkom. Adam Dembiński: Dzień dobry.
Trwają nabory do policji – do końca roku pozostały 2 terminy. To 27 października i 28 grudnia. Jakim zainteresowaniem ogólnie cieszy się rekrutacja?
Cały czas niezmiennie zgłaszają się do nas osoby, które chcą wziąć udział w rekrutacji, które chcą wstąpić do policji. Ja tak od razu na samym początku wspomnę, by pamiętać, że my jesteśmy jedyną tak naprawdę Komendą, jeśli chodzi o garnizony na terenie naszego kraju, która umożliwiła naszym rekrutom możliwość wstąpienia bezpośrednio do służby kryminalnej. To jest projekt, który tak naprawdę jest świeżym, nowym projektem i wszystkie osoby mające jakieś zainteresowania, umiejętności czy też wykształcenie, które predestynuje ich niejako do wstąpienia do służby kryminalnej. Nasi fachowcy z Wydziału Doboru, jeżeli dostrzegą taką osobę i ona zadeklaruje, że chciałby pracować w służbie kryminalnej, to dajemy tę możliwość. To jest dość szeroki termin, dlatego że tam są funkcjonariusze operacyjni, funkcjonariusze wydziału dochodzeniowo-śledczego, ale również na przykład technicy kryminalistyki czy też osoby, które pracują w laboratorium. My dajemy taką możliwość, żeby od razu bezpośrednio wstąpić w szeregi funkcjonariuszy pionu kryminalnego. Dlatego od razu powiem, że zachęcamy.
To w takim razie, kto może zostać policjantem?
Wszystkie informacje, podstawowe warunki, które należy spełnić, aby zostać funkcjonariuszem policji, znajdują się na naszej stronie i ja będę cały czas zachęcał do tego, aby korzystać z naszej strony. Tam są wszystkie informacje na bieżąco, co należy zrobić, jakie należy złożyć dokumenty. Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania, jest Wydział Doboru, który zawsze na te pytania odpowie. Kontaktujcie się, czy to pod numerami telefonów, czy to piszcie do nas maile. Oczywiście zawsze odpowiemy, nawiążemy kontakt, i wyjaśnimy wszystkie ewentualne kwestie problemowe. Ja tylko przypomnę, że my jako policja mamy bardzo zachęcające warunki, szczególnie dla młodych osób, które chciałyby się do nas przyjąć i pamiętajmy o tym, że oprócz takich przymiotów, jak stabilne zatrudnienie, to jeżeli ktoś ma 20 lat kończy szkołę średnią, przychodzi do nas i po odpracowaniu 25 lat może już zostać emerytem. Myślę, że to są warunki na pewno zachęcające. Oprócz tego mamy różnego rodzaju dodatki jak równoważniki za umundurowanie, tak zwana mundurówka, coroczny urlop płatny, ale przede wszystkim myślę, że będąc policjantem można wykonywać tak wiele różnych ciekawych zawodów. Policja daje tak wiele niezwykle ciekawych i interesujących możliwości, chociażby rozwoju, bo możemy kształcić się w wielu różnych płaszczyznach. To, że ja powiedziałem, że mogą państwo zostać funkcjonariuszami Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, to pamiętajmy jeszcze, że w tym Wydziale, jakby w tych komórkach znajdują się różne piony: pion przestępczości gospodarczej, korupcji, piony narkotykowe i tak dalej i tak dalej. Dlatego też, jeżeli jakiekolwiek zainteresowania macie państwo w kierunku policji i tego rodzaju rzeczy, które moglibyście wykonywać, to my zachęcamy, bo naprawdę – proszę mi wierzyć – to niezwykle interesująca forma pracy. A jeżeli jest interesująco i przyjemnie, to się nie pracuje, tylko z uśmiechem na ustach wykonuje to, co należy zrobić.
Czytaj także: Patryk Galewski – dziś ceniony szef kuchni, niegdyś człowiek z trudną przeszłością i przyjaciel księdza Jana Kaczkowskiego
Do policji można wstąpić już po maturze. Jakie warunki powinien spełniać kandydat i czy jest coś takiego, co uniemożliwia służbę w policji?
Pamiętajmy, że tak naprawdę zaczynamy wszystko od rozmowy kwalifikacyjnej, od rozmowy z funkcjonariuszami policji, którzy chcą też uzyskać od kandydata informacje, chociażby dlaczego chciałby zostać tym policjantem. My taką osobę również sprawdzamy, czy nie miała konfliktów z prawem. Taka osoba jest wysyłana następnie na testy psychologiczne, ale też ogólne sprawdzenie zdrowia przez lekarzy, bo pamiętajmy o tym, że jest to zawód, który wymaga od funkcjonariuszy, którzy już będą w czynnej służbie, tego, aby byli zdrowi i wysportowani. Oni już muszą być przygotowani do tego, że ta służba będzie niejednokrotnie ciężka fizycznie. Pamiętajmy o tym, że najpierw osoba, która wstąpi do policji, jest skierowana na kurs podstawowy, i na tym kursie podstawowym, oprócz tego, że bardzo dużo wiedzy ma wkładane do głowy, to jednak codziennie musi trenować po to, aby mieć te podstawowe umiejętności z zakresu taktyki i techniki interwencji, ale także z zakresu używania środków przymusu bezpośredniego, takich jak kajdanki, pałka czy też broń służbowa. Ta osoba wszystko musi w ciągu tego szkolenia podstawowego nie tyle umieć, co naprawdę bardzo sprawnie się posługiwać tymi środkami przymusu, dlatego że pamiętajmy, iż to jest osoba, która, wychodząc na ulicę i pełniąc służbę i niejako dbając o bezpieczeństwo obywateli, bardzo często musi podjąć interwencje, które są: po pierwsze stresogenne i wymagają od nich (od tych osób), tak naprawdę dużego zaangażowania, jeśli chodzi o psychikę, ale też o fizyczność. Czasem interwencja, która jest prosta, może się okazać bardzo skomplikowana, czasami niebezpieczna i do tego wszystkiego przygotowujemy naszych funkcjonariuszy po to, aby takie interwencje potrafili przeprowadzić w sposób bezpieczny dla wszystkich – zarówno dla nich, dla osób postronnych, ale także dla osoby, która na przykład będzie zatrzymywana.
Rozumiem, że oprócz egzaminów sprawnościowych są również egzaminy z wiedzy ogólnej, jak i ze znajomości przepisów?
Już w tej wiedzy ogólnej są zawarte takie podstawowe informacje, które uważamy, że taka osoba powinna wiedzieć, jakiś taki światopogląd już powinna mieć wyrobiony na temat tego, co się dzieje wokół niej, jak funkcjonuje na przykład państwo, na bazie jakich podstawowych przepisów pracujemy. Chcemy, żeby to była osoba, która zanim do nas przyjdzie, postarała się zgłębić wiedzę na temat pracy w policji.
Czy policja planuje akcje społeczne, by zachęcić więcej osób do wstąpienia w jej szeregi?
My cały czas takie akcje przeprowadzamy. Właśnie ta wspomniana przeze mnie na początku akcja dotycząca wstąpienia bezpośrednio do służby kryminalnej jest taką akcją. Wybieramy te osoby, które już od samego początku przejawiają taką dużą chęć połączoną z dużą dozą informacji, które posiadają temat policji. To są osoby, które na przykład posiadają wykształcenie prawnicze, czy też chociażby wykształcenie ekonomiczne. Pamiętajmy, że mamy komórki do walki z przestępczością gospodarczą i ta osoba, dla której meandry dotyczące prawa finansów, dotyczące podatków i innych kwestii, nie są obce, to jak najbardziej ona nam się przyda i my z największą przyjemnością, jeżeli taka osoba przejdzie całą rekrutację, wcielimy ją bezpośrednio chociażby do pracy w takiej komórce, która zajmuje się zwalczaniem przestępczości gospodarczej.
O rekrutacji do policji rozmawiałem z komisarzem Adamem Dembińskim z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Bardzo dziękuję za rozmowę.
Dziękuję uprzejmie.