5 najlepszych książek reporterskich w 2022 roku
Jury konkursu Grand Press wskazało 5 najlepszych książek reporterskich 2022 roku, z których została wyłoniona jedna.
Wśród wybranych książek znalazły się:
- „Ballada o śpiącym lwie”, Agata Listoś-Kostrzewa, Wydawnictwo Dowody na Istnienie
- „Czystka”, Katarzyna Surmiak-Domańska, Wydawnictwo Czarne
- „Migot. Z krańca Grenlandii”, Ilona Wiśniewska, Wydawnictwo Czarne
- „Trzy tłumaczki”, Krzysztof Umiński, Wydawnictwo Marginesy
- „Zderzenie czołowe. Historia katastrofy kolejowej pod Szczekocinami”, Bartosz Jakubowski, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
„Migot. Z krańca Grenlandii” jednak najlepsza
Nagroda Czytelników przypadła książce „Zderzenie czołowe. Historia katastrofy kolejowej pod Szczekocinami” Bartosza Jakubowskiego.
Czytaj także: ZUS zwiększył liczbę kontroli przebywających na zwolnieniu lekarskim
Ostatecznie po ustaleniach jury, komisja konkursowa przyznała główną nagrodę książce autorstwa Ilony Wiśniewskiej – „Migot. Z krańca Grenlandii”.
„Ilona Wiśniewska napisała reportaż z krwi i kości, uczestniczący, o wielkich walorach literackich, głęboko humanitarny i społeczny. Książka jest napisana pięknym językiem, rzadko spotykamy reportaż o tak niezwykłym, wręcz uwodzicielskim klimacie, dążący konsekwentnie do zamierzonego celu. Tym celem jest zrozumienie, zbliżenie do sąsiadów ze wspólnego podwórka, które coraz bardziej się kurczy. Żyjemy w czasie niepewności i zagrożenia. Kraniec świata jest ruchomy. Może być o tysiące kilometrów od nas albo za płotem. Innego krańca świata nie będzie” – napisała Małgorzata Szejnert w laudacji poświęconej nagrodzonej książce.
Zimą samolot z południa dolatuje tu raz w tygodniu lub rzadziej. Latem tylko dwa statki dowożą zaopatrzenie na resztę roku. Kilkuset mieszkańców północnej Grenlandii żyje według zasad ustalonych przez naturę i przodków – wielkich łowców polujących na morsy i niedźwiedzie.
Ilona Wiśniewska pojechała do Qaanaaq i Siorapaluk, najbardziej na północ wysuniętych osad Grenlandii. Nawiązanie relacji z Inughuitami, zwanymi też polarnymi Inuitami, wymagało wyczucia i czasu. Usłyszała: „Nie spiesz się. Ugotuj coś. My też chcemy wiedzieć, kim jesteś”.
Zaprosili ją do swojego życia
Uczestniczyła w polowaniach, była zapraszana do domów, przysłuchiwała się rozmowom, w których przeplatały się codzienność, katastrofa klimatyczna, historia i skomplikowane relacje z resztą świata. Tak powstał Migot, niezwykły inuicki wielogłos, który w ciemnościach nocy polarnej wybrzmiewa szczególnie przejmująco.
2. edycja konkursu Grand Press
Nagroda dla Książki Reporterskiej Roku konkursu Grand Press 2022 została ustanowiona dwa lata temu. Przyznawana jest przez jury za publikację: o wysokich walorach merytorycznych, warsztatowych oraz językowych; ujawniającą wrażliwość etyczną i społeczną autora/ki przy zachowaniu zasad warsztatu dziennikarskiego; cechującą się pogłębioną analizą rzeczywistości, wykorzystującą wiedzę, dociekliwość i rzetelność autora/ki.
W ubiegłym roku Książką Reporterską Roku konkursu Grand Press została „Aborcja jest” Katarzyny Wężyk, a dwa lata temu – „Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz.