Książka sensoryczna o uczuciach z wykorzystaniem również papieru ściernego
Miłość, strach, złość… – to emocje, które najczęściej w książkach opisywane literami. Niewidomi i niedowidzący ze Zduńskiej Woli i Sieradza postanowili opisać je za pomocą różnych przedmiotów i materiałów, których dotykali.
– Te materiały były zróżnicowane. Powodowały, że jedne sprawiały przyjemność bardziej, drugie mniej, a inne wywoływały troch wstrętu albo złość lub strach, jak papier ścierny – tłumaczy Ziemowit Maniewski, uczestnik warsztatów.
Zmienność faktur jak zmienność uczuć
Na czyste, kolorowe kartki papieru, uczestnicy warsztatów naklejali te przedmioty i materiały, które kojarzyły im się z określonym rodzajem emocji. Tak powstawała książka sensoryczna.
– Książka sensoryczna jest dotykowa, ona nie potrzebuje koloru, nie potrzebuje literek, druku. Ona potrzebuje wyraźnych faktur, które będzie można wyczuć pod palcami. Poprzez zmienność tych faktur będziemy chcieli pokazać uczucia – mówi Adam Wrona z Żywej Pracowni, prowadzący warsztaty.
Na podobnych warsztatach zorganizowanych przez zduńskowolską Miejską Bibliotekę, niewidomi i niedowidzący zajmowali się już fotografowaniem, robili lalki z papieru, a z gliny lepili garnki. Prowadzili również terenowy samochód na zorganizowanym dla nich nocnym survivalu.