Postać, która do dziś budzi wielkie kontrowersje. Przełożony Starszeństwa Żydów w łódzkim gettcie decydował o życiu więźniów Litzmannstadt Ghetto. Niektórzy uważają, że to dzięki niemu getto stało się obozem pracy i z tego powodu zostało zlikwidowane najpóźniej, bo w sierpniu 1944 roku. Inni zwracają uwagę, że nie ma w tym żadnej zasługi Rumkowskiego, bo kierownikowi niemieckiej administracji getta Hansowi Biebobowi, z przyczyn osobisto-merkantylnych, również zależało na jak najdłuższym trwaniu łódzkiego getta.
Najbardziej drastycznym działaniem Mordechaja Chaima Rumkowskiego było przemówienie, w którym wzywał mieszkańców zamkniętej dzielnicy, by oddali swoje dzieci dla ratowania dorosłych – “Ponury podmuch uderzył getto. Żądają od nas abyśmy zrezygnowali z tego, co mamy najlepszego – naszych dzieci i starszych. (…) W moim wieku, muszę rozłożyć ręce i błagać: Bracia i siostry! Oddajcie mi je! Ojcowie i matki – dajcie mi swoje dzieci!”
Rozmowa Agaty Zielińskiej z Andrzejem Grzegorczykiem z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Oddział Radegast o kontrowersjach wokoł postaci Mordechaja Chaima Rumkowskiego.