Koronacja króla Karola III w Wielkiej Brytanii
Król Karol w Opactwie Westminsterskim został powitany przez fanfary, bijące dzwony, a potem – psalm 122, „I Was Glad”, do muzyki Huberta Parry’ego, napisany na koronację Edwarda VII w 1902. Kończy się łacińskim okrzykiem „Wiwat, król Karol”.
His Majesty King Charles III and Her Majesty Queen Camilla prepare to process through Westminster Abbey for the #Coronation pic.twitter.com/M5rZg5QQyb
— Coronation News & Updates (@Coronation2023) May 6, 2023
Koronacja króla Karola IIII – nowy władca otrzymał koronę św. Edwarda. To zwieńczenie prezentacji insygniów. To pierwszy i ostatni raz, gdy Karol będzie ją nosić. Po koronacji zabrzmiały: okrzyk “God Save the King” oraz fanfary. Po koronacji w wielkiej procesji król Karol i królowa Camilla wyruszyli ku Buckingham Palace.
”Receive this Orb, set under the Cross, and remember always that the kingdoms of this world are become the kingdom of our God, and of his Christ.” pic.twitter.com/ntNdGO0Npu
— Coronation News & Updates (@Coronation2023) May 6, 2023
Koronacja króla Karola III w Wielkiej Brytanii. Po godz. 12 rozpoczęło się uznanie, zwyczaj pamiętający jeszcze czasy anglosaskie. Cztery razy od murów opactwa odbije się pytanie, czy zebrani akceptują stojącego przed nimi Karola jako nowego króla. Cztery razy na potwierdzenie zabrzmi okrzyk: „Niech Bóg zachowa króla Karola”, zwieńczony fanfarami.
Król Karol III został namaszczony w Opactwie Westminsterskim. To najważniejsza część ceremonii, odbyła się za specjalnym parawanem – z dala od oczu widzów. Nawiązuje do tradycji biblijnej.
Wcześniej z Buckingham Palace w stronę Opactwa Westminsterskiego wyruszyła karoca z królem Karolem III i królową-małżonką Camillą.
Their Majesties are on their way to Westminster Abbey! #Coronation pic.twitter.com/q2iPnOjSfz
— The Royal Family (@RoyalFamily) May 6, 2023
Koronacja króla Karola III w Wielkiej Brytanii trwa. W procesji dojrzeć można między innymi dwie królewskie laski – symbol władzy króla w parlamencie, zrobione z dębu i pozłacanego srebra, zwieńczone mondem i krzyżem kawalerskim, a także trzy miecze, zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem niesione bez pochwy, ostrzem do góry. To zwyczaj odnotowany już podczas koronacji Ryszarda Lwie Serce w 1189 rok. Są to miecze: sprawiedliwości duchowej, sprawiedliwości ziemskiej oraz Curtana – miecz miłosierdzia. Ma on stępione ostrze, według legendy – za sprawą anioła.
🤩#Coronation pic.twitter.com/Fp1VmFxDRk
— The Royal Family (@RoyalFamily) May 6, 2023
W procesji niesiony jest też Sword of State – Miecz Stanu z 1678 roku. Symbolizuje on królewski autorytet i siłę.
Czytaj także: Królowa Elżbieta II nie żyje
Królewskiej parze towarzyszy Korowód Królewski złożony z 200 żołnierzy, skupionych wokół Eskorty Suwerennej Kawalerii Domowej. Towarzyszy im będzie ponad tysiąć żołnierzy ze wszystkich trzech rodzajów sił zbrojnych.
👋#Coronation pic.twitter.com/UwoCpV05AN
— The Royal Family (@RoyalFamily) May 6, 2023
Koronacja króla Karola III – pierwsza od 70 lat
Koronacja króla Karola III ma miejsce 70 lat po koronacji Elżbiety II 2 czerwca 1953 roku. Elżbieta została koronowana w wieku 26 lat, król Karol III zostaje monarchą w wieku 74 lat. Uroczystości potrwają trzy dni, do poniedziałku.
It’s #Coronation Day!
👇 From Regalia to Robes, tap below for your complete guide for the day:
— The Royal Family (@RoyalFamily) May 6, 2023
Opactwo Westminsterskie jest jednym z najważniejszych miejsc w kraju. Tradycja koronowania tutaj władców rozpoczęła się rozpoczęła się od Wilhelma Zdobywcy, który został namaszczony na króla w 1066 roku.
Karol III będzie 40. brytyjskim monarchą, który zostanie koronowany w opactwie.