Koniec obrad sztabu kryzysowego po tym, jak runęła ściana kamienicy przy al. 1 Maja 23. Łodzianie będą mogli wejść do swoich mieszkań
Po zakończonych obradach sztabu kryzysowego, zgodnie z najnowszym komunikatem PKP PLK, relokowani mieszkańcy kamienic przy al. 1 Maja i ulicy Próchnika w Łodzi, jutro (11 września) będą mogli wejść do swoich mieszkań.
Czytaj także: Katastrofa budowlana podczas drążenia tunelu pod Łodzią. W kamienicy przy al. 1 Maja 23 runął fragment ściany [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wejścia mają być krótkotrwałe i służyć jedynie zabraniu najpotrzebniejszych rzeczy. Mieszkanka kamienicy przy Próchnika 44 Joanna Gajewska-Banaszkiewicz stwierdza, że lokatorzy obawiają się wejścia, ponieważ nie otrzymali potwierdzenia, że jest to bezpieczne.
– Dostaliśmy informacje, że oni nie dadzą nam na piśmie gwarancji, że takie wejście jest w 100 procentach bezpieczne. Dopiero w momencie, kiedy będziemy dostawać ten protokół zdawczo–odbiorczy. Myślę, że oni liczą na to, że po prostu wszystko będzie dobrze, a my nie mamy pewności, że to wejście jest bezpieczne. Mam wrażenie, że jest trochę tak, jakby sobie z nas żarty robili.
Mieszkańcy zastanawiają się, ponieważ chcą zabrać pamiątki i dokumenty, ale jest to obarczone ryzykiem. – Tak naprawdę jesteśmy w kropce. Nie wiemy co zrobić, bo z jednej strony ja – szczerze mówiąc – najchętniej bym tam nie wchodziła, natomiast jeżeli mam dalej siedzieć w hotelu – nie wiem – tydzień, dwa czy dłużej, to ja nie mam ubrań na taką pogodę, jaka teraz ma być. Są tam wszystkie nasze pamiątki, bardziej wartościowe rzeczy czy dokumenty. Mam dylemat, czy tam iść, czy nie – dodaje Joanna Gajewska-Banaszkiewicz.
“Odpowiedzialność ma inwestor”
– Odpowiedzialność za zniszczone mieszkania podczas katastrofy budowlanej ma inwestor – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
W sobotę (7 września) biuro prasowe Urzędu Miasta Łodzi poinformowało, że lokatorom zawalonej kamienicy przy Al. 1 Maja 23 zostaną zapewnione nowe mieszania w zrewitalizowanych kamienicach. Dzisiaj słyszymy: “Pomożemy, jeśli będzie taka potrzeba”.
– Prawo jest jednoznaczne – odpowiedzialność za mieszkania ma inwestor. Oczywiście, jeżeli będzie taka potrzeba, jeżeli osoby, które straciły mienie, kwalifikują się do określonej pomocy, to miasto jest gotowe w każdej chwili tę, pomoc świadczyć, ale w pierwszej kolejności zapewnienie mieszkań leży w interesie inwestora – mówi Hanna Zdanowska.
Czytaj także: Dramat mieszkańców kamienicy przy al. 1 Maja 23 w Łodzi. Gdzie mogą szukać pomocy?
“Nie ma znaczenia, że jest to kamienica prywatna – miasto zapewni pomoc” tak brzmiał sobotni komunikat UMŁ, który dziś (10 września) prostuje prezydent Hanna Zdanowska. – Nie możemy odpowiadać, za prywatne mienie. Są to kamienice prywatne. Czy wyobraża pani sobie, że w tej chwili ja prywatnej osobie, która jest właścicielem kamienicy, zabezpieczę mieszkanie? To by trochę nie było w zgodzie społecznej, więc musimy zrobić wszystko zgodnie z regułami prawa – prostuje prezydent Łodzi.
Wejścia do mieszkań mają odbywać się od godziny 11 do 18.
Komentowane 1
Odpowiedzialnosc za Demontaz i Rozwalanie Mojego Miasta Lodz, w tym Srodmiescia posiadajace Multum Budynkow o architekturze Secesyjnej. Administracja Niskich mowiac delikatnie lotow lacznie z ta Pania na stanowisku Prezydenta Miasta, ktora posiada ponoc domumenty zawodowe jako architekt to Skandal. Budynki w Srodmiesciu Lodzi niebiorac minionych 30 lat, przez okres lat PRL-u nietylko niebyly remontowane ale nawet niebylo w nich serwisu (w papierach moga byc zmianki iz takowe mialy miejsce, to stare sztuczki towarzyszy z dawnego PZPR I ZSL dzis PSL. Na dowod tych sztuczek przytocze dowod przekazany przez Budowlarza Edward Walesa, ktory w Lodzi byl wykonawca budynku szkolnego obok Pogotowia Ratunkowego na ul. Sienkiewicza w okresie gdy na stanowisku Prezydenta byl p. Niewiadomski pragnacy by ww Edward Walesa grubo przed czasem podpisal Protokol zakoncznej budowy,ktorego E. Walesa niepodpisal motywujac, cytuje wypiwiedz”Jak w przeciagu 3 do 4 m-cy cos sie wydarzy, to Prokurator niebedzie scigal ww Niewiadomskiego a zapyta o kierownika budowy. Podalem to, gdyz sytuacje przy grzebaniu wymyslonego pod Miastem Metra – to Chory Wymysl Ludzi Niemyslacych, ale tacy sa w KO. A ponadto Moje Miasto lezy na wielu Rzekach i ponadto na dawnych Bagnach. To trzeba byc Ignorantem by tych Kwestii Niebrac pod uwage. Ponadto przez te ww kwestie jak dlugo budowany na Placu Dabrowskiego byl budynek Teatru Wielkiego i jak Ogromny zupelnie niepotrzebnie pochlonol koszt, a wystarczylo tylko Pomyslec-Ale w Moim Miescie Lodz u Osob tworzacych Administracje Miasta Myslenie Niepoplaca. Owczesny Pierwszy Prezydent Lodzi Sp Grzegorz Palka, wiedzac o tym rozpoczol prace z wykorzystaniem torowosci kolejowej wokol Miasta z doprowadzeniem do poszczegolnych stacji komunikacji tak autobusowej jak tramwajowej oraz Wszystkie w tym w Srodmiesciu budynki o architekturze Secesyjnej dokonal Wpisu jako Zabytek podajac do Wladz Miedzynarodowych od Zabytkow.Nadmienie iz Miasto Lodz jest jedynym Miadtem w Europie a Jednym z Trzech w Swiecie o z
Zabudowie budynkami Secesyjnymi. Szanowna Administracjo Klania sie Historia i Wiedza o Lodzi. Najwyzsza pora by wreszcie ta Marna Administracja Mojego Miadta Lodz wycofala sie czym predzej z kontynuowania tej Ich MRZONKI.