Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej w Łodzi
Specjaliści w dziedzinie położnictwa, ginekologii i neonatologii przyjechali z całej Polski, by dyskutować na najważniejsze tematy w dziedzinie perinatologii.
Takie spotkanie łączy wiele różnych środowisk, które ze sobą powinny współpracować.
– Specyfiką tego kongresu jest to, że łączy położników z neonatologami, czyli tak naprawdę dwie trochę różne profesje, ale pracujące przy jednym pacjencie. My dziś wiemy, że niczego dobrego nie zrobimy, jeśli nie będziemy wzajemnie rozmawiać, słuchać się i nie będziemy podejmować wspólnych decyzji – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej profesor Jarosław Kalinka.
Cięcia cesarskie
Trwa Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej w Łodzi. Wśród wielu ważnych tematów pojawił się ten dotyczący liczby cięć cesarskich. Według Światowej Organizacji Zdrowia odsetek cięć powinien wynosić maksymalnie do 15% porodów. W Polsce wynosi ponad 40%.
Czytaj także: Przesilenie wiosenne – co to jest? Przyczyny, objawy, czas występowania
Więcej niż połowa cięć jest ze wskazań psychiatrycznych, według których pacjentki zgłaszają tokofobię, czyli obawę przed porodem.
– Nierzadko jest to kompletnie niesprawdzalne, ale jeżeli specjalista w dziedzinie psychiatrii uważa, że poród może stanowić tak silne przeżycie dla matki, że będzie to groziło innym zakresom jej funkcjonowania, to my jako położnicy powinniśmy dostosować się do tych zaleceń. Nie oszukujmy się – znaczna część tego pomysłu jest ze strony kobiety – mówi krajowy konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii profesor Krzysztof Czajkowski.
Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:
Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej i wymiana wielu cennych doświadczeń oraz dyskusja na ważne tematy z pewnością sprawią, że polska medycyna osiągnie wyższy poziom, bo jak się okazuje, już dzisiaj z wiedzą naszych specjalistów liczą się medycy w całej Europie a nawet na świecie.