W wydarzeniu biorą w niej udział historycy i prawnicy. Celem konferencji jest pogłębienie wiedzy o sądownictwie specjalnym ukształtowanym w powojennej Polsce na wzór sowiecki.
Poruszono kwestie tych zarówno represyjnych dekretów jak i ustaw wprowadzanych przez komunistów jak i działalności samych sądów jak i sądów doraźnych, korpusów bezpieczeństwa wewnętrznego, sądów garnizonowych, rejonowych, wojskowych sądów okręgowych. To właśnie te sądy skazywały wielu podsądnych na kare śmierci – powiedział Paweł Wąs z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zdaniem Profesora Adama Bosiackiego z Uniwersytetu Warszawskiego sądy miały być aparatem represji wobec powojennej konspiracji.
Sądy specjalne tworzone były nie tylko po to, żeby niemiecko-faszystowskich zbrodniarzy osądzać, ale także aby do tej grupy zaliczać w sposób całkowicie nie uprawniony i całkowicie bezprawny w podwójnym ego słowa znaczeniu tak zwanych działaczy polskiego podziemia niepodległościowego i szerzej polskiego społeczeństwa – powiedział prof. Adam Bosiacki z Uniwersytetu Warszawskiego.
Konferencja została zorganizowana, aby stworzyć przestrzeń na poznanie najnowszych ustaleń dotyczących komunistycznego sądownictwa.
Konferencja dzisiejsza dotyczy tych miej znanych aspektów funkcjonowania wymiaru niesprawiedliwości komunistycznej, a więc na przykład sądów specjalnych przy polskich kolejach państwowych czy sądów doraźnych funkcjonujących w korpusie bezpieczeństwa – powiedział wiceprezes IPN, Karol Polejowski.
Konferencję zorganizował łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.