Karp w kulturze. Lech Dyblik "Większość życia wyłącznie kłamałem"
W minioną sobotę Studio Radia Łódź odwiedził Lech Dyblik – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, znany z drugoplanowych ról, zwłaszcza w produkcjach Wojciecha Smarzowskiego. Jego bohaterowie to często ludzie doświadczeni przez życie – podobnie jak on sam. Choć ukończył Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie, częściej niż na deskach teatru, gra na gitarze. Na ekranie pojawia się chętnie, choć w życiu jego największą pasją jest muzyka. Gra nie tylko na koncertach, ale i na ulicach, najczęściej rosyjskie utwory, choć często ze swoimi słuchaczami dzieli się po prostu tym, co mu w duszy gra. Swoim życiowym doświadczeniem i nierówną walką z chorobą alkoholową chętnie dzieli się z tymi, którzy zbłądzili – nie poucza, nie moralizuje, ale pokazuje, że zawsze warto zawalczyć o siebie i że można wygrać.
Ta rozmowa jest wyjątkowa także dlatego, że Lech Dyblik na wstępie zaznaczył, że ma dość rozmów z dziennikarzami i nie wyklucza, że to jego ostatni wywiad. Na nasze szczęście – z nieznanego nawet sobie powodu – tym razem nie odmówił.
Jak zagrać epizod, by zapadł w pamięć? Dlaczego odwiedza osadzonych w więzieniach? Czy wierzy w siebie? Dlaczego wybiera prawdę, choć kłamanie jest w życiu łatwiejsze? Co daje mu w życiu muzyka? Czemu wstydzi się swojej pierwszej płyty? Czego się boi?
![Karp w kulturze. Lech Dyblik "Większość życia wyłącznie kłamałem" [PODCAST] 1 Dyblik Lech 1](https://radiolodz.pl/wp-content/uploads/2025/02/Dyblik-Lech-1.jpg)
Posłuchaj:
00:00
1X
Przykro mi, ale nic nie znalazłem.
Proszę wpisać inną frazę
Lech Dyblik
Aktor teatralny i filmowy, wokalista, bard, łodzianin z wyboru.
Jego dorobek aktorski jest bogaty i obejmuje ponad sto ról w filmach, serialach i spektaklach teatralnych, w tym m.in. tych granych w Teatrze Narodowym w Warszawie. To aktor, którego obecność na ekranie zawsze porusza i zapada w pamięć. Widzowie pamiętają go m.in. z takich filmów jak: „Kroll”, „Ogniem i mieczem”, „Człowiek wózków”, „Wtorek”, „Zemsta”, „Wesele”, „Dom zły”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wołyń” czy seriali: „Boża podszewka”, „Sukces” i „Wiedźmin”.
Ponad 30 lat temu podjął walkę o własne zdrowie – o życie w trzeźwości. Po wyjściu na prostą pomaga innym, wskazuje drogę, odwołując się do własnych doświadczeń, mówi o możliwym zwycięstwie z uzależnieniem m.in. w zakładach karnych.
Spełnia się jako artysta-muzyk, gra na gitarze i nagrywa płyty. Ostatnią – pt. „W miasteczku Tarusa” poświęcił poezji śpiewanej. Wcześniej nagrał album o bardzo wymownym tytule „Bandycka dusza”. Można go przyłapać na ulicznym graniu, dającego koncerty gitarowe na Piotrkowskiej.
Nie w galarecie, ale też nie na słodko, ani nie w wytrawnych smakach – a w kulturze. Karp w kulturze! Zanurzony w wywiadach, informacjach i ciekawostkach wyłowionych z szerokiego, łódzkiego akwenu kultury. Asia Karp niestrudzenie poszukuje trendów, arcyciekawych informacji i przepytuje artystów. Jej podcasty to gęste informacje o tym, kto i co napędza kulturę w Łodzi oraz wrażenia i recenzje tych, którzy czują się koneserami łódzkiego kulturalnego menu