Kangurowanie w Matce Polce
15 maja obchodzimy Światowy Dzień Kangurowania. Dodatkowo klinika Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki uzyskała wyróżnienie za bycie przyjaznym kangurowaniu od Fundacji MatkoweLove.

Kangurowanie to bliski kontakt „skóra do skóry” rodzica z dzieckiem. Jak mówi Izabela Sobiecka, mama wcześniaka, daje to dużo przyjemności. – Myślę, że daje to również mojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa. Uważam, że taka bliskość jest bardzo ważna. Córka urodziła się 10 lutego, jest skrajnym wcześniakiem. Mam nadzieję, że niedługo wyjdziemy do domu i wszystko pójdzie w dobrą stronę – dodaje.
„Nawiązanie kontaktu mamy i dziecka jest bardzo korzystne”
Kangurowanie, oprócz zacieśniania więzi z dzieckiem, zapobiega chorobom. – Przede wszystkim regulacja temperatury i nawiązywanie kontaktu między mamą, a dzieckiem, które jest bardzo korzystne. Trochę wyższa pozycja półpionowa u wcześniaków zapobiega refluksowi. Ponadto zmniejsza się ryzyko zakażeń – mówi Ewa Gulczyńska, kierownik Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka ICZMP w Łodzi.

Matka Polka jest jednym z pięciu szpitali wyróżnionych w głosowaniu, w którym głosy oddali rodzice wcześniaków.