W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu o własnych potrzebach i wspólnych prawach
Celem kampanii „Własne potrzeby, wspólne prawa” jest przypomnienie, że osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Organizatorzy kampanii to koalicja wielu organizacji pozarządowych, instytucji, inicjatyw społecznych oraz samorzeczników i samorzeczniczek – wyjaśnia Sylwia Kowalska z Fundacji Autism Team, koordynatorka Społecznego Pogotowia Interwencyjnego.
– To są organizacje, które na co dzień prowadzą wiele szkoleń, występują na konferencjach, na seminariach, mówią o tym, dając przykład, jak można skutecznie włączać osoby w spektrum autyzmu. My tak naprawdę sporo o tym możemy przeczytać w mediach, jak sobie wejdziemy nawet w wyszukiwarkę, to nam tam sporo tych treści wyskoczy, tylko gorzej z praktyką chcemy to zmienić – tłumaczy Sylwia Kowalska.
Posłuchaj:
Kampania „Własne potrzeby, wspólne prawa”, rozpoczynająca się w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu, podejmuje m.in. trudne tematy przemocowych terapii, opresyjnego wtłaczania dzieci w obowiązujące normy, przemocy rówieśniczej, ale też wypychania poza społeczny nawias dorosłych w spektrum autyzmu. Honorowy patronat nad nią sprawują Rzeczniczka Praw Dziecka, mec. Monika Horna-Cieślak oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Marcin Wiącek.