Kamienica z Motylem zostanie poddana rewitalizacji
Według rektora Uniwersytetu Łódzkiego Elżbiety Żądzińskiej budynek należący do uczelni ma stać się miejscem dialogu nauki i sztuki. Pomóc mają w tym jednostki, które znajdą swoje miejsce w wyremontowanym Motylu.
W tym budynku będą się mieścić takie centra jak Centrum Jerzego Giedroycia i Europy Wschodniej, w których wspólnie z miastem działamy. To będzie miejsce, przestrzeń dla art and science, dla wystaw wielkogabarytowych. Będzie tutaj też do dyspozycji wszystkich księgarnia Wydawnictwa Uniwersytetu łódzkiego.
Domknięcie rewitalizacji Moniuszki
Prezydent Hanna Zdanowska wyraziła zadowolenie z faktu, że rozpoczynająca się inwestycja przywróci łodzianom funkcjonalność Motyla oraz domknie gruntowną rewitalizację ulicy Moniuszki.
Wielka instytucja, bardzo ważna dla naszego miasta, jaką jest Uniwersytet Łódzki, dołącza do procesu przemian. Jak zmieniła się ulica Moniuszki, jak zmienia się Sienkiewicza? Wystarczy spojrzeć za okno. Faktycznie bardzo wiele inwestycji w tym miejscu się dzieje i chcielibyśmy je kontynuować. Dla mnie ważne jest to, że faktycznie będzie tu życie i będą przede wszystkim z tego miejsca mogli również korzystać łodzianie, tu będą mieć kontakt z nauką ze sztuką z kulturą. To są te elementy, które są szalenie istotne, włączające nas w życie miasta.
Modernizacja za ok. 65 mln zł
Czas realizacji projektu, jaką przejdzie kamienica z Motylem, ma wynieść 18 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą remontu. Prac związanych z gruntowną przebudową jest dużo, ze względu na zabytkowy charakter obiektu – zwraca uwagę wicekanclerz Uniwersytetu Łódzkiego Jan Rydz.
Wszystkie kondygnacje, wszystkie stropy są do wymiany. Cała konstrukcja dachu, izolacja pionowa, pozioma, wymiana stolarki okiennej, drzwiowej. To jest duży zakres rzeczowy, ale jeżeli wejdzie duża firma, to równolegle może po prostu te wszystkie rzeczy pouruchamiać.
Rozpoczął się proces przetargowy. Wartość modernizacji, jaką przejdzie kamienica z Motylem, ma wynieść ok. 65 mln zł.
Kamienica z Motylem po rewitalizacji. Wizualizacje:
Kamienica z Motylem. Historia budynku
Kamienica z Motylem przy Sienkiewicza 21 pierwotnie była własnością przemysłowca Ludwika Meyera. Została wzniesiona w 1886 roku, prawdopodobnie według planów architekta Hilarego Majewskiego. Wzniesiono ją z przeznaczeniem na siedzibę Poczty Głównej oraz mieszkania dla jej pracowników, ale urząd poczty finalnie znalazł się przy zbiegu ulic Tuwima i Kilińskiego.
Kamienicę Meyera kupił w 1908 roku Salomon Dancygier z zamiarem przeznaczenia jej na mieszkania czynszowe. Obecny wystrój architektoniczny datuje się na 1910 rok. W okresie międzywojennym w oficynie kamienicy mieściła się firma Stanisława Förstera, a we frontowym budynku Spółdzielczy Bank Udziałowy w Łodzi oraz agencja ubezpieczeniowa M. Marbera.
Czytaj także: Miasto zapowiada remont 8 ulic na Polesiu. Na razie drogowcy wymieniają asfalt na Waltera-Janke i Maratońskiej
W latach 1946-1956 w budynku funkcjonował Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi. Większość rozpraw odbywających się wtedy w gmachu kończyło się wyrokami śmierci lub wieloletnim więzieniem dla polskich patriotów. O tej ponurej historii budynku zaświadcza pamiątkowa tablica od strony ul. Moniuszki. Od 1990 roku budynek jest własnością Uniwersytetu Łódzkiego.
Kultowy mural pozostanie
Na północnej, szczytowej ścianie budynku znajduje się zniszczony mural przedstawiający motyla – znak rozpoznawczy sieci sklepów „Pewex”, napisy „Pewex” i „Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego”. Zaprojektowany został przez artystów z ASP z Łodzi – Jerzego Bystrego i Pawła Porzyckiego. Wykonaniem muralu (w technice drukarskiej) zajął się w 1987 roku Zenon Adamkiewicz.
Kultowy mural pozostanie na budynku nawet po zakończonej rewitalizacji.