By odtrucie alkoholowe było dla pacjenta w pełni bezpieczne i skuteczne, należy przeprowadzać je w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach stacjonarnych placówek medycznych. Wyłącznie jego przebieg kontrolowany przez doświadczonych specjalistów umożliwia poprawę ogólnego stanu psychicznego i fizycznego osoby uzależnionej, a w niektórych przypadkach ratuje życie. Detoksykacja umożliwia bowiem bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego, podczas którego nałogowiec spożywa nadmierne ilości alkoholu etylowego w sposób ciągły, nie dopuszczając do wytrzeźwienia organizmu. Proces oczyszczania organizmu z alkoholu trwa zwykle kilka godzin. Jego ostateczny efekt uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji i oczekiwań każdego uzależnionego. Najistotniejsze znaczenie diagnostyczne i terapeutyczne ma wiek oraz stan pacjenta, długość ciągów alkoholowych, nasilenie objawów abstynencyjnych, faza uzależnienia, dotychczasowy przebieg leczenia, Wszystkie te okoliczności lekarz bierze zatem pod uwagę podczas wizyty kwalifikującej pacjenta do rozpoczęcia zabiegu.
Czym jest ciąg alkoholowy?
Ciągiem alkoholowym jest sytuacja, w której spożycie alkoholu etylowego jest stałe, nieprzerwane i trwa przynajmniej 24 godziny. U większości nałogowców powodem pozostawania w tej sytuacji są dolegliwości odczuwane przez nich podczas trzeźwienia. Spożywanie kolejnych dawek etanolu przynosi im bowiem chwilowe ukojenie, doprowadzając jednocześnie ich organizm do skraju wytrzymałości. Gdy nałogowiec spożywa zbyt duże ilości alkoholu, toksyny kumulują się nie tylko w jego wątrobie, ale docierają również bezpośrednio do innych organów, w tym również mózgu i serca. Im dłużej trwa ciąg alkoholowy, tym poważniejsze są jego skutki, a alkoholizm staje się bardziej zaawansowany. Prowadzi również do wystąpienia objawów psychicznych, głównie halucynacji, stanów lękowych i otępienia. Odpowiednio szybko rozpoczęte odtrucie alkoholowe zwiększa szanse uzależnionego na wyjście z nałogu bez znacznego uszczerbku na zdrowiu.
Jak przebiega i na czym polega odtrucie alkoholowe?
Przed rozpoczęciem profesjonalnego odtrucia alkoholowego konieczne jest przeprowadzenie konsultacji medycznej. Pacjent spotyka się z lekarzem (najczęściej internistą lub psychiatrą), który zbiera z nim wywiad medyczny i przeprowadza badanie. By odstawienie alkoholu przebiegało bezpiecznie, lekarz weryfikuje istnienie wskazań do rozpoczęcia zabiegu i eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Z odtrucia organizmu nie powinny bowiem korzystać osoby, których stan zdrowia nie pozwala na przeprowadzenie pełnego detoksu. Zwykle jednak korzyści wynikające z odstawienia używki przewyższają ewentualne ryzyko powikłań. Po zakwalifikowaniu pacjenta do odtrucia organizmu po alkoholu przedstawiciele personelu medycznego przystępują do podania mu kroplówki witaminowej.
Dożylne wlewy witaminowe podaje się chorym za pośrednictwem wenflonu umieszczonego w ich żyle obwodowej. Najczęściej wkłucie umiejscawia się w zgięciu łokciowym. Infuzja płynów jest bezbolesna, trwa kilkadziesiąt minut, a podczas niej większość pacjentów odczuwa poprawę samopoczucia i przypływ sił witalnych. W kroplówce zawarte są jony podstawowych pierwiastków (wapń, potas, sód i magnez) rozpuszczone w roztworze glukozy. Pacjentowi podaje się kroplówki głównie w celu odżywienia całego jego ustroju, przywrócenia równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Ponieważ w ten sposób przywraca się trzeźwość nałogowca, już podczas infuzji może on odczuwać pierwsze objawy głodu alkoholowego. Pod okiem specjalistów włącza się wówczas do terapii środki farmakologiczne.
Farmakoterapia jest skuteczną odpowiedzią lekarzy na Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, który dotyka znaczną część nałogowców decydujących się przerwać ciąg alkoholowy. W warunkach kontrolowanych szybko zauważa się pierwsze nieprzyjemne dolegliwości. Wśród nich najczęściej wymienia się m.in. zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, nadpotliwość, tachykardię, omamy, iluzje, pobudzenie układu współczulnego, nerwowość, nadpobudliwość lub otępienie. Podczas detoksykacji stosuje się środki o działaniu uspokajającym, nasennym, przeciwbólowym i przeciwwymiotnym. W ten sposób odtrucie alkoholowe ogranicza skutki nagłego odstawienia alkoholu i zwiększa motywację pacjenta do kontynuowania terapii, łagodząc uciążliwe objawy.
Kto może korzystać z odtruwania alkoholowego?
Odtrucie poalkoholowe dla większości nałogowców stanowi pierwszy krok na drodze do życia w trzeźwości. Pozwala przerwać ciąg alkoholowy i rozpocząć inne oddziaływania terapeutyczne. Detoksykację zaleca się każdej osobie, która zmaga się z uzależnieniem od alkoholu etylowego, niezależnie od fazy rozwoju choroby. Bezwzględnym wskazaniem do rozpoczęcia zabiegu jest stwierdzenie objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego i ciągów alkoholowych, niemożliwych do bezpiecznego, samodzielnego przerwania. Z odtruwania alkoholowego może skorzystać każdy, kto chce osiągnąć stan trzeźwości organizmu i na stałe utrzymać abstynencję.
Po jednorazowym nadużyciu alkoholu etylowego, nie mającym związku z uzależnieniem, można skorzystać z kroplówki na kaca. Zastosowanie dożylnej suplementacji jako samodzielnej metody terapeutycznej dla większości pacjentów okazuje się wystarczające, by przyspieszyć proces trzeźwienia organizmu i ograniczyć uciążliwego kaca. Po tzw. przygodnym nadużyciu substancji psychoaktywnej nie ma zwykle konieczności zgłaszania się pacjenta na długotrwały detoks. Podaje się mu witaminy z grupy B, elektrolity, witaminę C i roztwór glukozy, nawadniając i odżywiając jego organizm.
Czy odtrucie alkoholowe jest skuteczne?
Detoks poalkoholowy skutecznie ogranicza objawy zespołu abstynencyjnego. Jednocześnie usuwa resztki alkoholu z organizmu, wspomaga regenerację narządów i tkanek, przyczynia się do leczenia uzależnienia. Większość chorych pierwsze jego efekty zauważa już podczas zabiegu. Organizm pacjenta zyskuje wytrzymałość i odzyskuje energię. Stopniowo zanikają fizyczne i psychiczne dolegliwości powstałe w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu. Zatrucie alkoholowe szybciej przemija, kac nie jest dokuczliwy, dzięki czemu pacjent nie musi sięgać po kolejne dawki etanolu. Profesjonalnie przeprowadzony detoks umożliwia rozpoczęcie dalszego leczenia – wzmocniony organizm jest bowiem gotowy na kolejne oddziaływania terapeutyczne. Odtrucie alkoholowe w Centrum Medycznym Galmedic można i zaleca się połączyć z innymi elementami kompleksowej terapii alkoholizmu. Mowa tu przede wszystkim o psychoterapii (indywidualnej lub grupowej) oraz awersyjnych metodach wspomagania leczenia choroby alkoholowej (Esperal).
Kliknij link i dowiedz się więcej: https://galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/.
Ile trwa odtruwanie organizmu z alkoholu?
To, ile trwa przywrócenie do równowagi poziomu zdrowia fizycznego i psychicznego każdego pacjenta, zależy od jego indywidualnych cech, predyspozycji i potrzeb. O tym, jak przebiega detoks alkoholowy, decydują specjaliści, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia chorego i indywidualny plan terapii. Opieka medyczna podczas stacjonarnej detoksykacji jest zaawansowana, polega głównie na monitorowaniu i stałej kontroli parametrów życiowych nałogowca. Zgłaszane przez niego dolegliwości są w szybki i skuteczny sposób niwelowane. Skuteczny detoks nie powinien być wykonywany w pośpiechu i w ekspresowych warunkach. Wycofanie zmian metabolicznych, biochemicznych i złagodzenie nieprzyjemnych objawów wymaga czasu. W większości ośrodków leczenia uzależnień, prywatnych placówek medycznych i oddziałów szpitalnych detoks poalkoholowy trwa od kilku do kilkunastu godzin.