Wilgoć na budowie – skąd się bierze?
Budowa domu odbywa się w kilku etapach. Na wielu z nich dochodzi do zjawiska gromadzenia się wilgoci. Trudno tego uniknąć, chociażby z tego powodu, że podczas np. murowania ścian wykorzystywane są materiały budowlane czy zaprawy klejowe, w których zbiera się bardzo dużo wody.
Podczas tynkowania ścian wykorzystywana jest woda, a wilgoć pojawia się w domu również po zakończeniu układania posadzek. Mamy zatem wilgoć pochodzącą z poszczególnych materiałów budowlanych oraz tę, której występowanie związane jest z prowadzonymi pracami. To dlatego budowanie domu odbywa się w kilku etapach. Trzeba bowiem rozdzielić prace mokre od suchych oraz bardzo dokładnie osuszyć budynek przed wykonaniem kolejnych etapów.
Dlaczego należy osuszać budowany obiekt?
Gromadząca się w nadmiarze wilgoć sprawia, że prace, głównie wykończeniowe, rozciągają się w czasie. Nie można bowiem układać poszczególnych elementów, malować czy wykonywać wielu zadań na mokrym, zawilgoconym podłożu. Niezbędne jest dokładne osuszenie budynku.
Wilgoć to także doskonałe środowisko do rozwoju pleśni i grzybów. Ten proces może trwać latami. Oznacza to, że pomijając etap osuszania, pozornie zostają przyspieszone prace budowlane. Po latach jednak zawilgocona konstrukcja daje o sobie znać. Pleśń i grzyby osłabiają konstrukcję budynku, powodują utratę właściwości zastosowanych materiałów, problemy z izolacją i utrzymanie niezbędnych w obiekcie warunków.
Warto przeczytać
Wilgoć wpływa negatywnie na zdrowie użytkowników budynku. Pleśń czy grzyby mają niekorzystny wpływ na układ oddechowy. Dają się we znaki astmatykom czy alergikom, nie wspominając o fakcie, że grzyb na ścianach wygląda po prostu nieestetycznie.
Nieprawidłowe osuszanie ścian – czym grozi?
Nieprawidłowo przeprowadzane osuszanie ścian doprowadza nie tylko do niecałkowitego usunięcia nadmiaru wilgoci. Przede wszystkim chodzi o uzyskanie jedynie powierzchownych efektów. Gdy nie ma zapewnionej skutecznej wentylacji, wilgoć wraca do wnętrz i osiada na suchych przegrodach.
Zbyt wysoka temperatura zastosowana podczas pierwszego etapu osuszania ścian, tego, który trwa najkrócej, bo polega na wydostawaniu się wody z głębokich warstw ścian na ich powierzchnię, prowadzi paradoksalnie do wydłużenia całego procesu.
Kolejna kwestia to koszty. Korzystanie z urządzeń pozwalających na prawidłowe i dokładne osuszenie budynku oznacza wyższe koszty za ogrzewanie. Każde zbędne wydłużenie procesu osuszania, niewłaściwe jego przeprowadzenie wpływające na konieczność powtórzenia, oznacza, że finalne rachunki potrafią być bardzo wysokie.
Metody osuszania budynków
Skuteczne osuszanie budynków odbywa się różnymi metodami. Podczas prac wykonywanych w porze letniej, gdy wilgotność powietrza nie przekracza 70%, a warunki atmosferyczne są sprzyjające, wystarczy naturalne osuszanie, czyli nieblokowanie ruchu powietrza, przy zachowaniu odpowiedniej szczelności budynku.
Poza sezonem letnim bądź w niesprzyjających warunkach atmosferycznych można skorzystać ze specjalnych urządzeń. Do wyboru są urządzenia elektryczne oraz kondensacyjne.
Rodzaje osuszaczy
Wśród osuszaczy można znaleźć modele działające na zasadzie absorpcji lub kondensacji. Te pierwsze wyciągają niejako wodę z zawilgoconych materiałów poprzez otoczenie suchym powietrzem. Stosowane jest urządzenie pozwalające na przepuszczenie wilgotnego powietrza, następnie jego nagrzanie, oddanie do pomieszczenia, by ponownie nasycić je parą wodą. Wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz.
W osuszaniu kondensacyjnym dochodzi do skroplenia pary wodnej zawartej w powietrzu. Zebrana para wodna trafia do pojemnika, w który wyposażony jest osuszacz. Następnie pompa osuszacza odprowadza kondensat do kanalizacji.
Urządzeń tych nie trzeba kupować na własność, można je wypożyczyć. Wynajem osuszaczy powietrza różnego typu oferuje firma Renta.
Suchy budynek to „zdrowa” konstrukcja
Osuszanie budynków jest niezwykle ważne, bo gromadząca się wilgoć zagraża zarówno konstrukcji każdego obiektu, jak i zdrowiu użytkowników, którzy później ów budynek zamieszkują lub w nim pracują.
Naturalne osuszanie jest metodą, której nie należy pomijać, jednak można się wspomagać sprzętami takimi jak profesjonalne osuszacze powietrza.