Inwestycje lokalne. Polska jest jedna
Na spotkaniu “Inwestycje lokalne. Polska jest jedna” obecni byli także parlamentarzyści z tego regionu, którzy komentowali nie tylko dotychczasowe dokonania inwestycyjne w regionach, ale także m.in. zapowiadali dalsze zmiany, które zniwelują dysproporcje między mieszkańcami dużych miast, a tzw. Polską powiatową.
– Przed nami są reformy, które będziemy realizowali po tych wyborach. Reformy związane z upowszechnieniem własności, reformy związane z tym żeby jak najbardziej wzmocnić rozwój małych i średnich przedsiębiorstw gospodarczych, bo one stanowią przecież fundament powszechnej siły społeczeństwa i Narodu Polskiego – mówił poseł Antoni Macierewicz.
Były Minister Obrony Narodowej zapowiedział także zmiany w strukturach straży pożarnej, która ma stać się także formacją obrony cywilnej.
Na niwelowaniu różnic między miastami, a pozostałą częścią kraju skupił się Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Przypominał polaryzacyjno-dyfuzyjny model rozwoju gospodarczego z czasu rządów PO-PSL, który podzielił Polskę.
– To miało być na zasadzie takiej, że środki są dawane do dużych miejscowości, do wielkich miejscowości, do aglomeracji. Te aglomeracje mają się rozwijać i na zasadzie dyfuzji wciągnąć resztę kraju i to spowodowało, że mieliśmy Polskę A i Polskę B. Polskę bogatą: Warszawa, Wrocław, Gdańsk i Polskę biedną: Opoczno, Końskie, Rawa, Tomaszów. Taka była różnica i myśmy to zmienili Powiedzieliśmy “nie”. Polska ma się rozwijać równomiernie. Polacy mieszkają wszędzie, Polacy mieszkają również w tej Polsce powiatowej, a może przede wszystkim w tej Polsce powiatowej – mówił Robert Telus.
64 mld zł z budżetu państwa na inwestycje strategiczne
Na przykładzie jednego z najmniejszych miast jakie są w województwie łódzkim, tj. Drzewicy Robert Telus przypomniał, że za czasów minionych rządów został zlikwidowany posterunek policji i połączenie kolejowe, a które za czasów rządów PiS zostały przywrócone. Na same inwestycje strategiczne zostały przeznaczone z budżetu państwa ponad 64 miliardy złotych. Obecny na spotkaniu Janusz Reszelewski, burmistrz Drzewicy, potwierdził, że obecnie połącznie kolejowe Drzewica – Łódź cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
O równomiernym rozwoju podczas spotkania “Inwestycje lokalne. Polska jest jedna” mówił także poseł Grzegorz Lorek, który podkreślił, że nawet według zachodnich mediów Polska w ostatnich latach zrobiła duży skok cywilizacyjny i aspiruje do miana gospodarczej ekstraklasy.
– Polska to jedno serce, ale dwa płuca. Te dwa płuca to metropolie i Wy, czyli Polska powiatowa. Dla nas jest to jedno serce. Bez tego jednego serca Polska nie będzie ekstraklasie. Nie będzie potęgą. Prawo i Sprawiedliwość zdała sobie z tego sprawę 8 lat temu, rozpoczynając rządy. Te inwestycje, które dla Was przyszły były po to, żeby Polska jako kraj była silna – mówił Grzegorz Lorek.
Do słów Grzegorza Lorka i zrównoważonym rozwoju całego kraju nawiązał także poseł Grzegorz Wojciechowski.
– Musi każdy człowiek mieć możliwość podobnego życia: na wsi, w małym miasteczku, w większym mieście i w dużych miastach – apelował Grzegorz Wojciechowski.
Do koncepcji lansowanej przez PO-PSL budowy wielkich aglomeracji i wokół nich tzw. obwarzanków nawiązał także Karol Młynarczyk, wojewoda łódzki, który zastanawiał się kiedy do niego – jako mieszkańca małej miejscowości – ten aglomeracyjny obwarzanek dotrze.
– My zmieniliśmy całkowicie tą koncepcję. My wprowadziliśmy koncepcję zrównoważonego, sprawiedliwego, harmonijnego rozwoju Polski. Dlatego ten strumień pieniędzy – tym mieszkającym w mieście, w wielkich aglomeracjach – może nawet w tym momencie wydawać się, że jest za duży dla Polski gminnej i Polski powiatowej. Nie, tak nie jest, bo my robimy to sprawiedliwie – mówił wojewoda łódzki.
Karol Młynarczyk podkreślił także, że miejsce urodzenia człowieka nie może go w żaden sposób ograniczać, a miejsce zamieszkania powinno się mieć w sferze wolnego wyboru.
Przywracanie praw miejskich
Do spraw przywracania praw miejskich miejscowościom, które przeważnie utraciły status miasta po upadku Powstania Styczniowego na mocy ukazy carskiego nawiązał Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, który przypomniał o przywróceniu prawa miejskich Ujazdowi, a najprawdopodobniej od przyszłego roku Inowłodzowi i Żarnowowi.
– Nie ma obszarów wykluczenia, na terenie województwa łódzkiego nie ma takich obszarów. Dlatego, że Rząd Prawa i Sprawiedliwości stwarza możliwości, dlatego, że samorząd Województwa Łódzkiego wykorzystuje te mechanizmy i również dlatego, że samorządy lokalne odpowiednio definiują potrzeby mieszkańców – mówił Zbigniew Ziemba podczas spotkania “Inwestycje lokalne. Polska jest jedna”.
W drugiej części spotkania samorządowcy przedstawili prezentacje, na których pokazano inwestycje zrealizowane w ostatnich latach z pozyskanych dotacji, począwszy od budowy mostów, a na budowie żłobków skończywszy.
Jak wynikało z przedstawionych dziś slajdów na terenie czterech powiatów zainwestowano przeszło 3 i pół miliarda złotych, z czego wkład własny powiatów oscylowało około sumy 250 milionów złotych.
Spotkanie podsumował senator Rafał Ambrozik, który podkreślił tak, że celem ostatnich lat było doprowadzenie do harmonijnego rozwoju całego kraju.
– Zgromadziliśmy się dziś pod hasłem “Polska jest jedna” i to hasło najbardziej i najlepiej oddaje charakter tych zmian, które zaszły w 2015 roku i tej strategii, która została przyjęta, strategii, która polega na harmonijnym rozwoju, strategii, która nie ma barw politycznych, bo naszym kolorem, naszymi barwami są barwy, które dzisiaj są obecne tutaj na tej sali, barwy biało- czerwone – powiedział Rafał Ambrozik podczas spotkania “Inwestycje lokalne. Polska jest jedna”.