Wartoprzeczytać
To nie są jednak jeszcze wszystkie powstańcze groby, jest ich znacznie więcej, mówi Bartosz Bijak z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi.
– Mamy cały czas jeszcze taką listę, której nie zdążyliśmy zweryfikować. Niestety mamy mnóstwo innych obowiązków. Ponad 160 powstańców, którzy zmarli w Łodzi, a nie wiemy gdzie są pochowani. Podejrzewamy, że na terenie naszego miasta. Więc ta liczba osób, którą znamy, licząc z tymi pochowanymi, upamiętnionymi symbolicznie, jeszcze ma szansę się znacznie rozszerzyć – podkreśla Bartosz Bijak.
Poszukiwania powstańczych grobów na łódzkich cmentarzach trwają już od 10 lat dodaje Bijak.
– Pierwsze nazwiska to były oczywiście nazwiska wyszukiwane na cmentarzu. Część osób znanych, tak jak na przykład pułkownik Szostak, to o nich można powiedzieć, że wiedzieliśmy od zawsze. Były osoby, które zostały zgłoszone przez krewnych, przy corocznych oznaczeniach także odnajdowaliśmy jakieś nazwiska. Poza tym bardzo często na cmentarzach bywamy, więc przy okazji też te nazwiska zbieramy – dodaje Bartosz Bijak.
Jeśli łodzianie posiadają jakieś informacje, które pozwoliłyby zidentyfikować kolejne powstańcze groby, to pracownicy łódzkiego oddziału IPN czekają na takie sygnały.
Oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Łodzi rozpoczną się 1 sierpnia o godz. 17 na Cmentarzu Starym przy ul. Ogrodowej, przy grobie Barbary Nazdrowicz pseudonim „Wiewiórka”. Wcześniej, o godz. 16, na rynku Manufaktury zostanie otwarta wystawa „Na odsiecz powstańczej Warszawie” .