Powstanie film dokumentalny o piotrkowskim getcie
5 października 1939 r. Niemcy utworzyli w Piotrkowie, pierwsze w okupowanej Europie żydowskie getto. Tylko w październiku 1942 r. z piotrkowskiego getta na śmierć wywieziono ok. 22 tysięcy osób. Niespełna rok później miasto, które od stuleci zamieszkiwali wyznawcy judaizmu, zostało ogłoszone przez nazistów „czystym od Żydów”.
Historię tych tragicznych wydarzeń chce pokazać pochodzący z Piotrkowa twórca filmowy Mateusz Kędziora, który poszukuje żyjących świadków tych wydarzeń. Twórca zaprosił do współpracy Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Archiwum Państwowe w Piotrkowie, Instytut Historii Żydowskiej oraz Holocaust Museum Memorial w Stanach Zjednoczonych.
Film dokumentalny o piotrkowskim getcie ma powstać jeszcze w tym roku
– Jest wiele informacji na ten temat, ale nie ma dokumentu filmowego. Moim zdaniem, to idealny temat do tego, aby upamiętnić osoby i to co się wydarzyło na ziemiach Piotrkowa. Dlatego poszukuję osoby lub osób, które jeszcze być może żyją, a przeżyły tutejsze getto. Poszukuję rodzin, w których zostały przekazane informacje, zdjęcia czy pamiątki związane z tamtym okresem. Potrzebuję „intymnej historii”, którą ktoś przeżył i chętnie o tym opowie. Filmy dokumentalne na samych faktach są super, ale jeszcze lepsze są na historii człowieka. – mówi Mateusz Kędziora.
Jeżeli ktoś posiada informacje na temat getta w Piotrkowie Trybunalskim, zdjęcia, pamiątki, artykuły czy książki, i chciałby to przekazać, to powinien kontaktować się poprzez profil na Facebooku.
– Założyłem na Facebooku stronę pod nazwą filmu, czyli Piotrków ’39, gdzie będzie można napisać do mnie wiadomość. Będę również, w miarę możliwości, informował na bieżąco o tym, czego jeszcze potrzebuję. Film zamierzam nagrać w tym roku. Kiedy będzie gotowy? Tego jeszcze nie wiem, ponieważ dopiero rozpoczynają się nad nim prace. Chciałbym zamknąć projekt w tym roku, ale potrzebuję osób i ich historii. Jeśli takowe osoby się nie znajdą, to pewnie zmieni się koncept filmu, chociaż tego bym po prostu bardzo nie chciał. – wyjaśnia Mateusz Kędziora.
Czytaj także: 81. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w getcie łódzkim