Realizacja eksperymentów w kosmosie możliwa jest dzięki podpisanemu w ubiegłym roku porozumieniu pomiędzy Ministrem Rozwoju i Technologii oraz Europejską Agencją Kosmiczną. W ramach tego porozumienia w centrach ESA odbywają się także staże młodych polskich naukowców oraz zaplanowano drugi w historii lot Polaka w kosmos.
Kandydatem do lotu w kosmos a także do przeprowadzenia wybranych eksperymentów jest łodzianin Sławosz Uznański, który od września ubiegłego roku odbywa szkolenie przygotowujące go do misji. Jak sam podkreśla, przygotowania do lotu w kosmos są bardzo intensywne a szkolenia odbywają się na trzech kontynentach.
W zeszłym miesiącu miałem okazję uczestniczyć, na przykład w lotach parabolicznych. To takie przygotowanie do stanu mikrograwitacji ze stanu nieważkości w przestrzeni kosmicznej. Czekam na to, co jeszcze przede mną. Cała część szkolenia bezpośrednio z NASA, z firmą SpaceX. Z tego jak działa kapsuła załogowa Dragon plus rakieta Falcon 9. W NASA oczywiście duża część szkolenia odnośnie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przede mną oczywiście też szkolenie z naszego europejskiego laboratorium Columbus, jak również część szkolenia z japońskiego laboratorium eksperymentalnego na stacji kosmicznej, które będzie w Japonii – mówił łódzki astronauta.
Eksperymenty w kosmosie będą związane z różnymi dziedzinami nauki – mówiła Agnieszka Gapys, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Kosmicznej. – Będą obejmowały między innymi wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka, działanie zaawansowanych jednostek AI w warunkach niskiej grawitacji, monitorowanie poziomu hałasu na ISS czy wykorzystanie mikroglonów w przyszłych misjach kosmicznych i medycynie kosmicznej – dodała.
Lot Polaka w kosmos planowany był na drugą połowę tego roku. Wiemy, że prawdopodobnie nieco się opóźni i trwają rozmowy dotyczące rozpoczęcia misji na początku 2025 roku. Sławosz Uznański, jeżeli weźmie udział w misji, będzie drugim Polakiem w kosmosie. Pierwszym był Mirosław Hermaszewski w czerwcu 1979 roku.