Kolejne wnioski deweloperów w trybie lex deweloper
Ostatnio Łódź inwestycjami lex deweloper stoi. Mowa o specustawie, która umożliwia realizację budowy mieszkaniowej wbrew wytycznym studium zagospodarowania przestrzennego i planu miejscowego. Do tego żeby wybudować apartamentowce wystarczy zgoda Rady Miejskiej, a łódzcy radni wyjątkowo przychylnie patrzą na kolejne wnioski od deweloperów. Nawet, jeśli przeciwko inwestycji protestują przyszli sąsiedzi apartamentowców. Ostatnio do łódzkiego magistratu złożono dwa kolejne wnioski. Ze specustawy Lex Deweloper chce skorzystać Budomal stawiając apartamentowiec przy Targowej 11 oraz inwestor, którego nazwy w dokumentacji nie ujawniono, który zamierza wybudować kompleks mieszkalny przy skrzyżowaniu Jaracza i Wierzbowej.
Wniosek Budomalu dotyczy działki znajdującej się naprzeciwko zabudowań zespołu fabrycznego Gazowni Łódzkiej przy Targowej 18, która jest wpisana do ewidencji zabytków. Nieruchomość znajduje się w granicach historycznego układu urbanistycznego, ale nie obowiązuje tam plan miejscowy. Wcześniej na działce przy Targowej 11 działała Fabryka Maszyn Introligatorskich Introma i nadal znajdują się na niej pofabryczne budynki. Budomal zamierza postawić na tym terenie budynek mieszkalny wielorodzinny z częścią handlowo – usługową. Ma on mieć od 3 do 7 kondygnacji, na których powstanie od 105 do 115 mieszkań.
Apartamentowiec o wysokości 30 m przy Parku Staszica
Natomiast aż 9 kondygnacji ma mieć apartamentowiec, który inny inwestor chce wybudować przy skrzyżowaniu Jaracza i Wierzbowej, w sąsiedztwie Parku Staszica. Działka pod zabudowę sąsiaduje z budynkiem portierni zespołu willowego Eugeniusza Glezera, który jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. W budynku na kondygnacjach od pierwszej do ósmej zaplanowano mieszkania jednokondygnacyjne, ale ostatnia kondygnacja jest przeznaczona na mieszkania typu penthouse. Wejścia do nich mają się znajdować na 7 i 8 kondygnacji. Apartamentowiec ma mieć wysokość 30 m. Jak podkreślono na facebookowym profilu Łódź Cała Naprzód – żaden z okolicznych budynków nie ma podobnej wysokości, przez co argument inwestora, że budynek uzupełni pierzeję, nie jest zasadny. Uwagi do planowanej zabudowy można było składać do magistratu do 21 marca.
Jednak uwagi składano też do planowanej zabudowy przy Piłsudskiego 22, gdzie apartamentowiec ma zastąpić stary biurowiec. Oczywiście ta inwestycja ma być realizowana w trybie lex deweloper. Chociaż przyszli sąsiedzi z osiedla Ilumino zgłaszali uwagi, że wysokie budynki zmniejszą nasłonecznienie ich mieszkań, radni podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej i tak zgodzili się na budowę apartamentowca.