Dialog Polaków i Żydów w regionie sieradzkim
Wszyscy Żydzi, którzy mieszkali w getcie w Sieradzu, czyli ponad 3 tysiące osób spędzono do kościoła klasztornego. Wojnę przeżyło kilkudziesięciu z nich.
By upamiętnić te chwile, w tym roku zaplanowano cykl wydarzeń, a kończy je dwudniowa konferencja naukowa “Dialog polsko-żydowski a wolność”. To między innymi okazja do przybliżenia sylwetek mieszkańców pochodzenia żydowskiego oraz zastanowienia się, jak wygląda dialog Polaków i Żydów.
Czytaj także: Policyjna eskorta do szpitala. Niespełna roczny Nikoś potrzebował pilnej pomocy
Zasłużonego dr. Kazimierza Kempińskiego wspomina dr Adam Sitarek z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego. – Cieszył się uznaniem nie tylko społeczności żydowskiej, ale również chrześcijan mieszkających w Sieradzu. Jako Żyd trafił do getta sieradzkiego, które było gettem półotwartym. Tam pomagał – nadal pracował jako lekarz, pomagał potrzebującym. Gdy przyszedł moment deportacji – mimo że miał możliwość opuszczenia getta – zdecydował się pójść razem ze swoimi znajomymi do klasztoru i został wywieziony do obozu zagłady. Tam został zamordowany w komorze gazowej.
Posłuchaj więcej:
Warsztaty dla młodzieży
Warsztaty dla młodzieży kończą w Sieradzu dwudniową konferencję naukową poświęconą dialogowi polsko-żydowskiemu.
Uczniowie klas maturalnych dyskutowali o wolności wyznaniowej, historii Żydów w regionie i chrześcijan w Izraelu.
Posłuchaj:
W dyskusji o dialogu polsko-żydowskim wzięli udział uczniowie Powiatowych Zespołów Szkół w Złoczewie i nr 2 w Sieradzu.
Warsztaty zorganizowało Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej w Warszawie i Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego.
Honorowy patronat Prezydenta RP
Dialog Polaków i Żydów to temat sieradzkiej konferencji naukowej, w której uczestniczą duchowni i historycy. Wydarzenie honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Organizatorami są Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW, parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu oraz władze i samorząd Sieradza i województwa łódzkiego.
Na jutro zaplanowano warsztaty dla młodzieży, uczniowie mają poznawać liderów życia religijnego i społeczno-kulturowego społeczności lokalnych.