Debata o transporcie zrównoważonym podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli
Podczas debaty o zrównoważonym transporcie przedstawialiśmy różne sposoby rozwoju naszej komunikacji.
– Jedna z osób, która tutaj przedstawiała transport kolejowy, bo w zasadzie to mówiliśmy o transporcie kolejowym najbardziej – mówiła o tym, że bardzo dużo edukują, że reagują na przykład zaraz w momencie, kiedy powstają duże aglomeracje i duże osiedla to zmniejszają ilość na przykład parkingów, ale zwiększają połączenia komunikacji dłużej – takiej miejskiej – mówi wicemarszałek województwa łódzkiego Agnieszka Ryś.
Dużym problemem jest zmiana przyzwyczajeń, które mamy jako społeczeństwo. – Tutaj rzeczywiście administracja publiczna może też odegrać dużą rolę nie tylko poprzez jakieś systemy edukacyjne, ale też podchodząc do projektowania nowych osiedli, rozwiązań właśnie już z przestrzeganiem takich dobrych praktyk dotyczących chociażby właśnie zrównoważonego rozwoju – mówi radna Rady Miejskiej w Łodzi Magdalena Gałkiewicz.
Czytaj także: Powiat brzeziński: Nie żyje mężczyzna, który doprowadził do wypadku i zastrzelił kierowcę. Popełnił samobójstwo
Województwo łódzkie stoi przed bardzo ważnym wyzwaniem. – Bardziej powinniśmy się skupić na tym, żeby województwo łódzkie nie miało tak zwanych białych plam, czyli każde najmniejsze miasto mogło mieć dobre połączenie wewnątrz województwa, bo jeszcze mamy z tym problem – dodaje radna Rady Miejskiej w Łodzi Joanna Budzińska.