Dawny magazyn bawełny czekał na najemcę 17 lat
Od strony ul. Karskiego znajduje się jedyny budynek w obrębie Manufaktury, który nie został zagospodarowany od 2006 r., czyli od rozpoczęcia działalności centrum handlowo-rozrywkowo-usługowego. W końcu jest na to miejsce nie tylko pomysł, ale też inwestor, który zamierza go zrealizować. W dawnym magazynie bawełny powstanie biurowiec oraz lokale usługowe.
Od Wydziału Komunikacji po hotel
Pomysłów na zagospodarowanie tego obiektu było sporo.
– Plany co do tego miejsca były przeróżne. Najpierw mówiono o przeniesieniu tam Wydziału Komunikacji, potem pojawiły się pomysły związane z motoryzacją – mówi Elżbieta Pędziwiatr, przewodnik po Łodzi i województwie.
Faktycznie w 2010 r. zarządca Manufaktury miał pomysł by w dawny magazyn bawełny przeznaczyć na przestrzeń wystawienniczą dla dilerów samochodowych i przestrzeń biurową. Jednak ostatecznie go nie zrealizował.
– Najbardziej podobał mi się pomysł, by w magazynie bawełny stworzyć hotel. Jednak problemem okazało się odwodnienie terenu, bo część magazynu znajduje się poniżej poziomu jezdni. O ile obiekt nie nadawał się na funkcję mieszkalną, o tle biurowiec powinien się w nim sprawdzić. Co by w nim nie powstało, będzie dobrze. Grunt, by nie stał pusty, jak przez ostatnie lata – podkreśla Elżbieta Pędziwiatr.
Koleją po fabryce Poznańskiego
Dawny magazyn bawełny, jak i pozostała część terenu Manufaktury, ma bogatą historię, bo przecież to dawna fabryka Poznańskiego. Dawniej przy fabryce stały dwa magazyny bawełny, ale jeden z nich wyburzono podczas rewitalizacji kompleksu.
– Dochodziła do nich nawet linia kolejowa od Łodzi Kaliskiej, bo Poznański rozwoził materiały po terenie swojej fabryki właśnie koleją. Pamiątką po tym jest dawna parowozownia, w której znajduje się teraz sklep zoologiczny. Poznański oddalił od fabryki magazyny bawełny, ponieważ gęsty kurz bawełny jest bardzo łatwopalny i działał jak iskra zapalna. A w tamtym czasie fabryki płonęły i nie tylko dlatego, że jak to pisał Reymont, był to dobry interes – zaznacza Elżbieta Pędziwiatr.
Dawny magazyn bawełny ma powierzchnię aż 11 tys. m kw. Powstaną w nim nie tylko biura, ale też lokale usługowe. Inwestorem i jednocześnie właścicielem budynku jest łódzka firma A&A Holding. Planowany początek prac to 2023 rok, obecnie trwają prace projektowe.