Czy łodzianie wiedzą, co zrobić, gdyby zagrożenie militarne doszło do Polski?
Trwa konflikt na Ukrainie, a kilka dni temu rozpoczęła się nowa wojna – w Izraelu i Strefie Gazy. Cały świat patrzy z niepokojem na rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie. Pojawiają się informacje mówiące o tym, że Rosja wiedziała o planowanym przez Hamas ataku na Izrael, a powstały konflikt jest jej na rękę. Dlaczego? Bo kraje NATO zamiast pomagać Ukrainie, w razie rozszerzenia się wojny na Biskim Wschodzie zajmą się pomocą dla Izraela. Wtedy Rosja ruszyłaby z ofensywą na zachód Ukrainy lub jeszcze dalej.
Gdyby zatem w Polsce pojawiło się zagrożenie o charakterze militarnym, czy wiedzielibyśmy co zrobić? Na przykład, gdzie schronić się podczas działań wojennych?
Posłuchaj relacji:
Według oficjalnych informacji udzielanych przez Urząd Miasta Łodzi w mieście jest prawie 400 schronów i miejsc schronienia. Internetowa strona schronywlodzi.pl podaje ich aż 600, jednakże są to z reguły miejsca o znaczeniu historycznym, najczęściej nie nadającym się do użytku w razie zagrożenia.
Najbardziej aktualne informacje o miejscach schronienia, możemy natomiast znaleźć odwiedzając internetową aplikację „Schrony” Państwowej Straży Pożarnej. Mapa powstała dzięki trwającej niemal pół roku inwentaryzacji schronów, ukryć i miejsc schronienia i zawiera ponad 230 tysięcy obiektów tego typu w Polsce, w których schronienie może znaleźć ponad 49 milionów osób.