“Czarny motyl” – opowieść o Halinie Szwarc-Kłąb
Halinę poznajemy w momencie, gdy postanawia zapisać się do konspiracji. Decyzja 16-latki jest reakcją na niemiecki terror. Żeby móc działać w strukturach konspiracji w trzy miesiące uczy się języka niemieckiego, podpisuje volkslistę czym naraża się koleżankom ze szkoły i znajomym, pod jej adresem padają wyzwiska, odwracają się od niej przyjaciółki. Potem był Kalisz gdzie uczyła się w niemieckim gimnazjum i gdzie prowadziła już pierwsze akcje wywiadowcze, podobnie jak później podczas studiów medycznych w Wiedniu. Tam też kolportowała materiały AK podczas akcji “N”. W Hamburgu pomogła aliantom zbombardować cele wojskowe wskazując wcześniej ich lokalizacje. Za te działania otrzymała angielski brązowy krzyż zasługi z mieczami.
Halina Szwarc-Kłąb została aresztowana w maju 1944 roku, została wydana przez konfidenta gestapo. Powieść kończy się w momencie gdy Halina opuszcza więzienie przy ulicy Gdańskiej w Litzmannstadt i odzyskuje wolność.
O Halinie Szwarc-Kłąb, jej determinacji, dojrzałości i odwadze z autorami Lidią Liszewską i Robertem Kornackim rozmawia Agata Zielińska.