Ciekawostki o Łodzi
Artystyczne wybryki, wielkoformatowe dzieła i… malutkie skarby. Gotowi na odkrywanie Łodzi? Zaczynamy!
1. Nie tylko Pasaż Róży. Artystyczne podwórko Wojciecha Siudmaka
Chyba wszyscy wiedzą, że łódzkie podwórka kryją wiele tajemnic i zachwytów. Nie wiem, czy są mieszkańcy Łodzi, którzy nie kojarzą Pasażu Róży, ale pewnie wielu z nich nie zdążyło jeszcze obejrzeć podwórka, które całe jest dziełem sztuki. 350 metrów artystycznej instalacji autorstwa światowej sławy malarza i rzeźbiarza Wojciecha Siudmaka zdobi podwórko przy ul. Więckowskiego 4. Na wewnętrzną elewację kamienicy przeniesiono dwa obrazy artysty – Narodziny Dnia i Ptaki w Raju. Do wykonania malowideł zużyto 260 płyt gresowych, z których największa mierzy 2 metry, a najmniejsza 25 centymetrów.
2. Wodospady w parku Helenów
Loty balonami, wodotryski, wodospady, pokazy teatralne z niebywałym rozmachem, restauracja na tysiąc gości, loterie fantowe… Jak tu nie tęsknić za dawnymi czasami? Ponad sto lat temu park Helenów był rozrywkowym centrum miasta, w dni wolne przyciągał mieszkańców tak, jak dziś robią to centra handlowe. Jeśli chcesz poznać więcej opowieści z życia tego miejsca, sprawdź link poniżej:
3. Jeden z największych murali w Polsce
70 metrów wysokości, przeszło 2000 metrów powierzchni i aż 3 ściany – tyle zajmuje malowidło, jakie można podziwiać na wieżowcu przy Piotrkowskiej 182. Budynek łódzkiego Manhattanu został przyozdobiony wizerunkiem wiedźmina Geralta z Rivii, bohatera książek Andrzeja Sapkowskiego. Dzieło nawiązuje do obrazu “Wędrowiec nad morzem mgły” Caspara Friedricha. Geralt jest zwrócony do widza plecami. Spogląda na rozległy świat w jaskrawych barwach, a co uważniejsi dostrzegą na niebie Dziki Gon.
4. Ciekawostki o Łodzi. Ukryty pegaz
Jednorożca w Łodzi wytropić nietrudno – pręży się dumnie pod Centralem, przy jednym z głównych skrzyżowań miasta. Ale trafić na łódzkiego pegaza już ciężej, przynajmniej jeśli nie dysponuje się jakąś wskazówką. I my taką zdradzimy – warto szukać w podwórku przy Piotrkowskiej 203. Więcej już nie powiemy, przekonajcie się sami!
5. Tramwaje w prezencie
To może brzmieć jak historia z filmu, ale wydarzyła się naprawdę – komunikację tramwajową łodzianie dostali pod choinkę, 23 grudnia 1898 r. Wtedy na terenie naszego miasta uruchomiono pierwsze na terenie zaboru rosyjskiego tramwaje elektryczne. Paradoksalnie miasto nie miało jeszcze wówczas własnej elektrowni! Jak zatem napędzano pojazdy? Dowiecie sie z linku poniżej:

6. Wołanie na puszczy
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że spacerując ulicami miasta, chodzimy po terenie, które jeszcze 200 lat temu był… puszczą! Dopiero gdy w pierwszej połowie XIX w. rozpoczął się dynamiczny wzrost miasta, kolejne połacie drzew były wycinane, na szczęście nie do końca – pozostałości po dawnej, majestatycznej Puszczy Łódzkiej możemy podziwiać w rezerwacie Polesie Konstantynowskie i w Lesie Łagiewnickim.
- Czytaj też: Las Łagiewnicki w Łodzi. Jakie skrywa tajemnice?
7. Zabytkowe osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego
W Łodzi do rejestru zabytków wpisane są pojedyncze budynki, ale mamy też na liście całe osiedle! To im. Józefa Montwiłła-Mireckiego wybudowano w latach 1928-1931 dla robotników. Szybko jednak okazało się, że czynsze są dla nich zbyt wysokie – wobec czego osiedliła się tam inteligencja (mieszkali tam m.in. Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński). Architektura osiedla czyni z niego wzorcowy przykład modernizmu – warto wybrać się tam na wycieczkę i na własne oczy przekonać się, jak wygląda to zabytkowe miejsce!
