Ciekawe odkrycia archeologiczne ze Starego Rynku w Łodzi
W trakcie rewitalizacji Starego Rynku w Łodzi miało miejsce wiele odkryć archeologicznych. Podczas prac archeologów, które trwały przez kilka miesięcy -do końca ubiegłego roku, na powierzchni liczącej blisko 5,5 ara można było napotkać przedmioty związane z dawnym życiem mieszkańców i odkryć na nowo historię miasta.
– Są tu elementy związane z życiem miasta, różnego typu. Część związana jest z działaniami wojennymi, ale są tez takie, które wskazują na to, że Łódź zasługuje niemal na miano miasta średniowiecznego. – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.
To m.in. elementy drogi średniowiecznej, która przebiegała w kierunku Łagiewnik do Łęczycy czy XVII-wieczny piec do wypalania ceramiki. Znaleziska są zabezpieczane przed destrukcją w Pracowni Datowania i Konserwacji Zabytków w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
– Zajmujemy się zabezpieczaniem pozyskanych zabytków ruchomych. W przypadku Starego Rynku dominują ruchomości wykonane z surowców nieorganicznych. Warunki glebowe zawsze wpływają na stan zachowania przedmiotów i w tym przypadku te nam się najlepiej zachowały. Byliśmy je w stanie zabezpieczyć i uratować – wyjaśnia dr Magdalena Majorek, archeolog z UŁ.
Wśród przedmiotów znajdują się numizmaty, plomby towarowe, przedmioty osobiste – jak fragmenty okularów, zawieszki czy przypinki oraz przedmioty rzemieślnicze. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac, w tym nałożeniu odpowiednich powłok zabezpieczających, odkrycia archeologiczne ze Starego Rynku będą mogły trafić na ekspozycję.