Centrum Szkół Doktorskich UŁ otwarte
Nowe Centrum Szkół Doktorskich UŁ mieści się na pierwszym piętrze słynnej Wieży Babel, czyli XIV Domu Studenckiego przy Matejki 21/23 w Łodzi. Realizacji projektu pilnował kanclerz Jan Rydz.
– Muszę podziękować panu kanclerzowi Janowi Rydzowi za to, że rzeczywiście możemy się dzisiaj tutaj spotkać, że możemy to w tę przestrzeń oddać naszym młodszym kolegom. Mam nadzieję, że Centrum Szkół Doktorskich da możliwości do badań, pomysłów, dyskusji nad badaniami interdyscyplinarnymi – mówi Rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska.
Do tej pory każda ze szkół funkcjonowała osobno, teraz wszystkie sprawy można załatwić w jednym miejscu.
Dwie strefy i szereg udogodnień
Centrum Szkół Doktorskich UŁ zostało podzielone na 2 strefy. W strefie dydaktycznej znajdują się 4 małe sale na ok. 15-20 osób orz jedna duża sala na ok 25-30 osób przeznaczona również do zajęć warsztatowych, szkoleń, treningów i spotkań grupowych. W tej strefie znajdują się również: pokój do pracy tymczasowej dla doktoranta, pokój relaksu oraz pomieszczenie dla matek karmiących.
Czytaj także: Autobusy elektryczne nadal nie kursują na tych liniach, na których powinny. Wciąż nie działają 3 z 6 ładowarek na pętlach
W strefie administracyjnej są pomieszczenia biurowe, pokoje dyrektorów szkół doktorskich i 2 sale konferencyjne. 300 doktorantów zyskało przestrzeń, która była bardzo potrzebna.
– To, że powstało nowe miejsce, daje nam większe możliwości, ponieważ, oprócz tego, że mamy nowe sale dydaktyczne, które są naprawdę przestrzenne i uniwersalne do naszych działań, to dodatkowo stworzono przestrzeń, w której my możemy współpracować. Mamy tutaj naprawdę dobre zaplecze socjalne. To wszystko pozwala na bardzo szeroki zakres działań – mówi Mateusz Sobociński, doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych, ambasador UŁ.
Łączny koszt inwestycji to 1,8 mln zł – to środki przeznaczone z subwencji uczelni z części przeznaczonej na inwestycje budowlane i remonty.
Niebawem nowy partner
W skład Centrum Szkół Doktorskich UŁ wchodzą 4 szkoły doktorskie: Szkoła Doktorska Nauk Społecznych, Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych, Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz Szkoła Doktorska BioMedChem UŁ i Instytutów PAN w Łodzi, do której pod koniec marca zostanie dołączony kolejny partner.
Zostanie nim Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk.