Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi nominowane w plebiscycie „Cuda Polski 2024”
Siedzibą Muzeum Włókiennictwa jest Biała Fabryka, która jest jednym z ważniejszych symboli dawnej Łodzi i jej włókienniczej historii. To tutaj powstała pierwsza w Łodzi zmechanizowana przędzalnia i tkalnia bawełny. W Białej Fabryce została uruchomiona pierwsza w mieście i w Królestwie Polskim, maszyna parowa, a co za tym idzie stanął tu też pierwszy komin fabryczny. Trzypiętrowy gmach fabryki przy ul. Piotrkowskiej 282 został zbudowany przez Ludwika Geyera w latach 1835-1838. Geyer był jednym z pionierów rozwoju przemysłu włókienniczego w Łodzi i w Polsce.
Na odwiedzających czekają w Muzeum m.in. wystawy:
- MIASTO-MODA-MASZYNA – 3 piętra, ponad 400 eksponatów, klimat hali fabrycznej pełnej maszyn włókienniczych, historia Łodzi, wielkich fabryk i zakładów przemysłowych oraz najdłuższy wybieg modowy w Europie, czyli słynna ulica Piotrkowska z kolorowymi neonami i muralami – wszystko to zobaczycie na wystawie będącej barwną opowieścią o naszym mieście.
- „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” – wystawa ukazuje dzieje przemysłowej Łodzi z XIX i XX wieku z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. W 5 zabytkowych domach znajdują się rekonstrukcje wnętrz mieszkalnych łodzian. Będąc w środku, możemy przenieść się w czasie i poczuć się jednym z mieszkańców dawnej Łodzi.
- „Sala maszyn w ruchu” – ekspozycja przybliża klimat i realia pracy, jakie panowały w fabryce włókienniczej z przełomu XIX i XX wieku; co pół godziny odbywa się tutaj pokaz pracujących krosien.
- Tak pracuje tkanina. W zbiorach CMWŁ – wystawa prezentuje prace najbardziej znanych polskich artystów tworzących w medium tkaniny. Pokazuje, jak tkanina artystyczna zmieniała się na przestrzeni lat – od tradycyjnych form, po okres rewolucyjnych zmian, aż do współczesnych interpretacji i eksperymentów twórczych.
Już wkrótce kolejne atrakcje:
24 maja otwarcie wystawy “Fenomen polskiego kilimu”. Kilimy są symbolem polskiej tradycji i kultury. Kiedyś znajdowały się w niemal każdym domu. Mimo swojej długiej – sięgającej średniowiecza historii, niezmiennie fascynują badaczy, artystów i projektantów wnętrz. Zobaczymy kilimy projektu najsłynniejszych artystów, m.in. Bogdana Tretera, Romana Orszulskiego, Władysława Skoczylasa, Kazimierza Brzozowskiego, Wandy Kosseckiej, Eleonory Plutyńskiej, Marii Bujakowej i Marii Łaszkiewicz oraz współczesne realizacje.
9 czerwca wystawa „Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje” pierwsza na świecie ekspozycja podsumowująca twórczość Arkadiusza Weremczuka – najsłynniejszego polskiego projektanta. Na wystawie zobaczymy obiekty reprezentujące 14 kolekcji Arkadiusa, które znajdują się w zbiorach muzeum. Kreacje projektanta będą punktem wyjścia do fascynującej opowieści o chłopaku z małej miejscowości na Lubelszczyźnie, który ubierał gwiazdy takie Janet Jackson, Christinę Aguilerę, Björk, Boya George’a, Brada Pitta, a w Polsce Kayah, Reni Jusis czy Korę. Był wymieniany obok McQueenem, Stelli McCartney czy Vivienne Westwood. Rozpisywały się o nim wpływowe magazyny mody, a jego kolekcje pokazują do dziś znane światowe muzea. A dziesięć lat później Arkadius znika…