Centra opiekuńczo-mieszkalne w Łódzkiem
Powstające w Zgierzu, Radomsku i Rawie Mazowieckiej centra opiekuńczo-mieszkalne zapewnią wsparcie łącznie dla 57 osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym – 30 osób (pobyt całodobowy), 27 osób (pobyt dzienny). W zgierskim centrum będzie 17 miejsc.
– To bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju działań w Zgierzu dla tej grupy osób. Jest to element, którego miastu brakowało. Realizowaliśmy działania poprzez wsparcie i współpracę ze stowarzyszeniami. Teraz możemy być dumni, że rozpoczęto te prace, aby uruchomić centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 17 osób. Dla 10 w systemie dziennym i 7 pod całodobową opieką – mówi Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza.
Osoby przebywające w centrum będą miały zapewnioną opiekę, ale także możliwość rozwoju i rehabilitacji. – W obiekcie będą się mieściły mieszkania, 5 pokoi jednoosobowych, jeden dwuosobowy oraz sala do zajęć dziennych. Będą też sale: komputerowa, fotograficzna, kuchenna do przygotowywania posiłków, do prac majsterkowych, np. szycia – mówi Renata Wolska, dyrektor MOPS-u w Zgierzu.
Budowa w Zgierzu dopiero się rozpoczęła. Wstępne zainteresowanie wykazało około 15 osób. Centra powstają również w Rawie Mazowieckiej i Radomsku.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
W całym województwie łódzkim mieszka około 206 tys. osób z niepełnosprawnościami. Powstające centra przeznaczone są dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, które są w jakimś stopniu samodzielne. Liczba zainteresowanych pobytem w placówkach może być więc niższa, ale to pokazuje skalę zjawiska i potrzeb, z których często nie zdajemy sobie sprawy.
Centra opiekuńczo mieszkalne oddane zostaną do użytku za dwa lata.