Łódzki „Krokodyl” na festiwalu w Cannes
Film wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi zostanie zaprezentowany na festiwalu w Cannes. Krótkometrażowy „Krokodyl” trafił do prestiżowej sekcji Semaine de la Critique. Została stworzona w 1962 roku i prezentowane są w niej pierwsze lub drugie filmy (krótkometrażowe i pełnometrażowe) młodych obiecujących twórców. Wśród reżyserów, którzy zostali zauważeni i docenieni w ramach sekcji Semaine de la Critique są tak uznani reżyserzy, jak m.in. Alejandro González Iñarritu, Ken Loach, François Ozon czy Wong Kar Wai.
Warto podkreślić, że dyplom fabularny Dawida Bodzaka znalazł się wśród 10 filmów krótkometrażowych z całego świata, jako jedyny polski film.
Film o potrzebie spełnienia ukrytych pragnień
Krótkometrażowy „Krokodyl” to film „neo-giallo” o potrzebie spełnienia ukrytych pragnień, która rozsadza bohaterów od środka.
Zobacz zwiastun filmu:
Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiada Dawid Bodzak. 33-latek jest absolwentem Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT. Dotąd realizował głównie etiudy, w tym „Drżenia”, za którą otrzymał liczne nagrody m.in. na festiwalach w Kijowie, Lizbonie czy Pradze.
Młody twórca współpracował także z Magnusem von Hornem – absolwentem Szkoły Filmowej w Łodzi – przy jego drugim pełnometrażowym filmie „Sweat”. W 2022 roku Dawid Bodzak otrzymał stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Młoda Polska” na przygotowanie scenariusza pełnometrażowego filmu fabularnego „Epizod”.

Wśród twórców filmu znaleźli się także inni absolwenci Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorem zdjęć jest Adam Suzin, absolwent sztuki operatorskiej. Za montaż odpowiada Kamil Grzybowski, absolwent montażu, a w rolach głównych można zobaczyć Julię Szczepańską, absolwentkę aktorstwa i Natana Berkowicza, absolwent organizacji sztuki filmowej. Opiekunem artystycznym „Krokodyla” był Łukasz Barczyk.
„As it was” w konkursie krótkich metraży
Na festiwalu w Cannes, w konkursie filmów krótkometrażowych, zaprezentowany zostanie także obraz „As it was”. To wspólne dzieło doktoranta Szkoły Filmowej w Łodzi Damiana Kocura oraz Anastasii Solonevych z Ukrainy.
Bohaterką 15-minutowej fabuły jest Lera, dziewczyna od czasu wybuchu wojny w Ukrainie mieszka w Berlinie. Pewnego dnia postanawia wrócić do Kijowa. Po drodze dowiaduje się, że członków jej rodziny nie ma w stolicy i że wrócą następnego dnia. Dzień oczekiwania na bliskich spędza w towarzystwie swojego przyjaciela – zobacz zwiastun filmu.
Damian Kocur jest autorem nagradzanego debiutu pełnometrażowego „Chleb i sól” oraz licznych krótkich metraży, m.in. „Dalej jest dzień” czy „Moje serce”. Anastasiia Solonevych jest natomiast debiutującą reżyserką z Kijowa, absolwentką Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki.
O polskich, a właściwie łódzkich akcentach tegorocznego festiwalu w Cannes, rozmawialiśmy z Piotrem Czerkawskim, krytykiem filmowym
Posłuchaj:
76. Festiwal w Cannes rozpoczął się we wtorkowy (16 maja) wieczór. Tegoroczną edycję zainaugurował pozakonkursowy film „Kochanica króla”. O główną nagrodę w tym roku powalczy 21 produkcji. Szansę na statuetkę mają m.in. obrazy Kena Loacha, Wima Wendersa czy Ariekiego Kaurismakiego. Festiwal potrwa do 27 maja.