“Cała prawda o AA” w łódzkim Centrum Służby Rodzinie
Jedność, służba, zdrowienie, takie motto przyświeca Anonimowym Alkoholikom. Jednym z nich jest pan Jarosław trzeźwy alkoholik od 30 lat.
Moja choroba ujawniła się dość wcześnie w moim życiu. Na szczęście pierwszy świadomy kontakt z alkoholem miałem w wieku około 15 lat po zakończeniu szkoły podstawowej. No i on odbył się w sposób taki tradycyjny – na wesoło, wszystko było fajnie. Wydawało się, że alkohol w jakiś sposób stał się też rozwiązaniem na wiele moich takich niedoskonałości.
W wieku 24 lat pan Jarosław trafił do anonimowych alkoholików – opowiadał na spotkaniu “Cała prawda o AA”.
To chyba było najważniejsze wydarzenie w moim życiu i to zmieniło całe moje życie do dziś. Wspólnota pomogła mi zmienić całe swoje życie. Pomogła mi sobie poradzić z tą chorobą.
Na spotkaniu “Cała prawda o AA” można było dowiedzieć się m.in. w jak sposób działają takie grupy oraz w jaki sposób można pomóc osobom uzależnionym od alkoholu.
Przede wszystkim opierając się na przyciąganiu, zapraszają wszystkie, którzy mają problem z piciem alkoholu do tego, żeby posłuchali o czym jest, a i w czym ludzie się tutaj borykają i w ten sposób mogą rozpoznać też u siebie problem, identyfikować się, a jednocześnie spotykają się z innymi osobami, które też chorują – mówi psychoterapeutka uzależnień Dorota Reguła, która we wspólnocie pełni również rolę powiernika klasy A – niealkoholik.
Fundamentalną zasadą jest program 12 kroków, który oparty jest na poddaniu się, uporządkowaniu przeszłości, zadośćuczynieniu i działaniu – mówi na spotkaniu “Cała prawda o AA” pani Iza – alkoholik.
Na początku przyznajemy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu, że on kieruje naszym życiem, że wtedy, kiedy spożywam alkohol, to tracę zdolność logicznego myślenia. Potem robimy taki obrachunek z własnego życia. Co się działo z nami wtedy, kiedy spożywaliśmy alkohol po to, żeby się rozliczyć z przeszłością i szukamy rozwiązań. Przepraszamy najbliższych. Przepraszamy osoby, które skrzywdziliśmy, pytamy o to, jak możemy zadośćuczynić.
Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:
Ruch Anonimowych Alkoholików powstał w 1935 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwsza grupa została założona w 1974 roku w Poznaniu. W samej Łodzi działa 77 wspólnot, a w regionie łódzkim 231, które zrzeszają ponad 2300 osób.