Kolejny przypadek lex deweloper, tym razem na Widzewie Wschodzie
Przypadków budowy apartamentowców czy osiedli dzięki specustawie lex deweloper w Łodzi jest coraz więcej. Jednak do tej pory radni wyrażali zgodę na realizację takich inwestycji w centrum Łodzi. W najbliższą środę zdecydują o losie nowego osiedla na Widzewie Wschodzie, dokładnie przy Mechanicznej 2/30. Ma tam powstać zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z częścią handlowo- usługową i parkingami zarówno podziemnymi, jak i naziemnymi. W uzasadnieniu do uchwały w sprawie lex deweloper Marek Janiak, Architekt Miasta, podkreśla znaczną niezgodność inwestycji z wymogami planu, która dotyczy rodzaju zabudowy, jej wysokości oraz obsługi komunikacyjnej od strony Mechanicznej.
Znaczna niezgodność inwestycji ze studium oraz planem miejscowym
Lex deweloper to specustawa, która umożliwia realizację zabudowy mieszkaniowej wbrew zapisom w planach miejscowych. Zgodę na to musi jednak wyrazić Rada Miejska. W przypadku terenu na Widzewie Wschodzie, na którym może stanąć nowe osiedle, plan miejscowy uwzględnia zabudowę jednorodzinną szeregową. Wskaźnik maksymalny to 8 mieszkań w budynku, a ich wysokość może mieć maksimum 12m, z wyłączeniem terenu przy Logowej, gdzie budynki mogą mieć do 20 m. Natomiast projekt osiedla przewiduje intensywność zabudowy od 54 do 98 mieszkań w budynku oraz wysokość budynków od 13 do 25 m.
Również w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego z 2018 r. tereny są przeznaczone na zabudowę mieszkaniową z przewagą zabudowy jednorodzinnej. Natomiast projekt osiedla jej nie przewiduje.
– Projektowana zabudowa ze względu na gabaryty daleko wykracza poza ograniczenie określone w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego oraz w studium. Narusza wynikającą ze studium strategię rozwoju miasta, polegającą na ograniczeniu możliwości rozwoju zabudowy wielorodzinnej poza obszarem Współczesnego Rozwoju Strefy Wielkomiejskiej, wpływając niekorzystnie na warunki życia mieszkańców zabudowy jednorodzinnej w rejonie ulicy Mechanicznej – podkreśla w uzasadnieniu uchwały Marek Janiak.
Pozytywna opinia organu doradczego prezydenta Łodzi
Architekt Miasta dodaje, że realizacja zabudowy wysokiej w tej miejscu jest mniej korzystana niż postulowane w studium działania na rzecz poprawy atrakcyjności terenów.
A atrakcyjność terenów przy Mechanicznej na pewno warto byłoby podnieść, bo w 1981 r. przekazano tu eksploatacji Zakład Budowlano – Remontowy Spółdzielni Mieszkaniowej Bawełna. W 1993 r. zmienił on profil działalności. Zajmował się produkcją elementów betonowych oraz produkcją roślinną. Zakład mieścił się na terenie inwestycji do 1998 r. , kiedy to został sprzedany.
Dlaczego mimo jednoznacznej opinii Architekta Miasta przygotowano projekt uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej?
– Ze względu na pozytywne stanowiska instytucji uzgadniających i opiniujących wniosek, w tym Miejskiej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej (organ doradczy prezydenta miasta – red.), i na brak uwag do wniosku opublikowanego na stronie BIP UMŁ – wyjaśnia w uzasadnieniu uchwały Marek Janiak
Jeśli mieszkańcy nie zgłosili uwag, to można przyjąć dwie wersje. Wolą sąsiedztwo nowego osiedla, nawet kosztem wysokich budynków, niż przestrzeń po dawnym zakładzie RSM Bawełna. Druga opcja jest taka, że po prostu nie widzieli ogłoszenia na stronie magistratu związanego z lex deweloper na Widzewie Wschodzie.
Mieszkańcy Sobolowej nie chcieli w sąsiedztwie wysokich budynków, ale i tak mają
Byle mieszkańcy Widzewa Wschodu nie zostali “postawieni pod ścianą”, jak właściciele domów jednorodzinnych na Sobolowej. W 2015 r. podkreślali, że dwa budynki o wysokości od 16 do 35 m, które planowano wybudować na rogu Sobolowej i Piłsudskiego, nie pasują do zabudowy jednorodzinnej. Jednak urzędnicy zgodzili na realizację inwestycji. Warunki zabudowy dla nich wydano tuż przed Komisją Planu, na której radni mieli omówić problem. To do nich zgłosili się po pomoc mieszkańcy Sobolowej, chociaż specustawa lex deweloper jeszcze nie obowiązywała. I chociaż część radnych podkreślała w 2015 r., że wysoka zabudowa w tym miejscu pasuje do domów jednorodzinnych jak “pięć do oka”, inwestycję zrealizowano.