Bełchatowska górnicza pobudka
Dzisiaj (4 grudnia) Barbórka. Na placu Narutowicza w Bełchatowie miała miejsce tradycyjna górnicza pobudka. Mieszkańcom na “dzień dobry” zagrali muzycy z Orkiestry Zakładowej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.
Barbórka to czas podsumowań
Jaki był miniony rok? Krzysztof Rośniak, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, przyznaje, że wciąż nie została powołana Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, do której miały być wydzielone węglowe aktywa. Pomysł utworzenia NABE jest ściśle związany z transformacją energetyczną. Jej powołanie ma pomóc państwowym spółkom energetycznym, w efektywniejszym pozyskiwaniu pieniędzy z zewnątrz na tzw. zielone inwestycje.
– Tegoroczne wydobycie, w stosunku do innych lat, mamy dużo mniejsze. Niemniej jednak, zdajemy sobie sprawę, że jest to spowodowane tym, że mieliśmy w tym roku remont bloku czternastego. Dalej funkcjonujemy na najwyższym poziomie. W planach mamy wydobycie na poziomie około 35 milionów ton węgla – podsumował wydobycie dyrektor.
W kopalni cały czas trwa wymiana pokoleniowa załogi.
Bełchatów wczoraj, dziś i jutro
To właśnie przemysł wydobywczy spowodował, że Bełchatów się rozwijał.
Mieszkańcy mówią, że wciąż jest zbyt mało pomysłów na to, co „po węglu”, którego zasoby się kończą w rejonie Bełchatowa.
Jednym z pomysłów na utrzymanie energetycznej pozycji Bełchatowa jest inwestowanie w odnawialne źródła energii, ale też inwestowanie w atom – elektrownia jądrowa mogłaby powstać w tamtym rejonie. Ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.
Oficjalne obchody górniczego święta odbyły się w piątek (1 grudnia). Wtedy orkiestra budziła kierownictwo kopalni, a później wzięła udział w uroczystym przemarszu ulicami miasta i centralnej akademii górniczej.