Groty Nagórzyckie – kiedyś kopalnia piasku
Jutro (4 grudnia) Barbórka. Z tej okazji górnicy w całym kraju będą się dobrze bawić. Zwykle są kojarzeni z wydobyciem węgla, ale pracują też np. w kopalniach piasku. Radio Łódź odwiedziło Groty Nagórzyckie, miejsce, gdzie przed laty wydobywano piasek kwarcowy. Pierwszymi górnikami byli tam chłopi.
– Oni poprowadzili sobie tutaj taką sztolnię po prostu, czyli to wyrobisko i wydobywali tutaj prymitywnymi narzędziami piasek, co kto miał po prostu w gospodarstwie, czy kilof, czy łopatę, siekierę. Tak po troszku, po troszku ten piasek był wydobywany. Natomiast, kiedy te komory stawały się coraz większe, zaczęto wręcz używać tutaj zaprzęgów konnych. Ładowano ten piasek na wozy i po prostu konie ciągnęły ten piasek aż do piotrkowskich hut – wyjaśnia dr Marek Stefański z Miejskiego Centrum Kultury.
Piasek kwarcowy wydobywany w Grotach Nagórzyckich cieszył się dużym powodzeniem wśród producentów szkła.
– Tutaj, w okolicy Tomaszowa, mamy bardzo czysty piasek, z dużą zawartością kwarcu. Mało zanieczyszczeń jest w tym piasku, więc on idealnie nadaje się do produkcji szkła. Nie trzeba go bardzo oczyszczać, więc jest to czyściutki, piasek i idealnie właśnie do tego przemysłu szklarskiego, do produkcji szkła się nadawał i nadaje oczywiście – dodaje Marek Stefański.
W budynku Miejskiego Centrum Kultury przy Grotach Nagórzyckich przygotowano wystawę “Ziarnko do ziarnka, aż powstanie szklana malowanka”, na której zaprezentowano wyroby szklane, już nieistniejącej, piotrkowskiej huty Hortensja.
Obecnie w Grotach Nagórzyckich funkcjonuje trasa turystyczna, która przybliża dawne wydobycie w tym miejscu.
W pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego nadal trwa wydobycie piasku kwarcowego – mowa o odkrywce w Białej Górze.